Badem Yağı

Badem Yağı ve Badem yağı faydaları ilgili bilgi alabiliceğiniz web sitemizdir.

Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Yağı

yağıbadem-yagi.org olarak bu yazımızda size çeşitli bitkilerden elde edilen yağları yazdık. Umarız bu yağı yazımız hepinizin faydalanacağı bir kaynak olur

Yağı

Bitki yağlarında kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yağı kaynağı çalışması oldukça işinize yarayacak işte bu başlıktaki yağlarımız.

Hindistan Cevizi Yağı 

Etkin bir nemlendiricidir. A, B, C, E vitaminlerini içerdiğinden saçları, saçlı deriyi ve cildi onarmak,  kırışıklıkları önlemek ve korumak için kullanılır. İdrar söktürür. Hindistan cevizi yağı saç bakımında oldukça sık kullanılır.Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir. Reflü hastalığına iyi gelir. Balgamı keser. Ağız kokusunu giderir. Felce ve titremeye iyi gelir. Hindistan cevizi yağı saçı besler ve kuvvetlendirir, uzatır. Kepeklenmeyi önler. 

Hint Yağı

İçinde bulunan ricinoelikasit ile saç kıran ve saç dökülmesinin tedavisini de yardımcı olmaktadır. Saçı kuvvetlendirir ve uzatır. Saça parlaklık verir. Tırnak kırılmasını önler. Müshildir. Kabızlığı giderir. İnce bağırsaklara etki ederek kabızlığı giderir. Saç ve kirpik dökülmesini önler. Hint yağı saç dökülmesini önleyici etkisi ile özellikle saç kıranda faydalıdır. 

Hodan Yağı

Omega ailesinin bir üyesi olan gamma linolenic asitin yoğun olduğu yağlardan bir tanesidir. Adet öncesi rahatsız­lıklardan (Premenstural Syndrom) bazıları; baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, içe kapanma, depresyon, bulantı, göğüs ağrısı, bacakların şişmesi(ödem) ve ağrıda yardımcıdır. Cilt bakımında, özellikle kırışıklıklar üzerindeki etkisi yurt dışında kanıtlanmıştır.

Isırgan Tohumu Yağı

Saç güçsüzlüğünde ve dökülmesinde etkilidir. Cildi besleyici özelliği vardır. Selülit giderici özelliği kuvvetli olmakla birlikte cildin bağ dokusunu güçlendirdiği bilinmektedir. Cildin geç yaşlanmasına da yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. İştah açar. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Romatizma ve mafsal ağrılarını dindirir. Burun kanamasını keser. Isırgan tohumu yağı egzamanın şikayetlerini giderir. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Böbrek kumlarını döker. Balgam söktürür. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Saç dökülmesine faydalıdır.

Itır Yağı

Uçucu yağ ve buharlı distilasyon yöntemiyle elde edilen ıtır yağı, güle de benzeyen güzel kokusundan dolayı karışım yağlarda, oda kokusu olarak ve genel koku verme amacı ile kullanılmaktadır. Cildi güzelleştirir. İshali keser. Boğaz ağrılarını giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Bağırsak parazitlerini düşürmeye yardımcı olur. Kanı temizler. Sakinleştiricidir. Itır yağı ciltteki yanıkları, egzama ve akne şikâyetlerini giderir ve cildi güzelleştirir. 

İğde Yağı

Antiseptik özelliğe sahiptir. Cilt bakımında ve aromaterapik kokusundan dolayı karışım yağlarda kullanılır. Öksürüğü ve ishali keser. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını giderir. Vücuda kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Böbreklere faydalıdır. İğde yağı egzama şikâyetlerini azaltır. Soğuk algınlığı ve gripte faydalıdır. Kusmayı önler. 

Jojoba Yağı

Cildi yumuşatır, çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. Kuru ve kırık saçları besler, parlaklık verir. Cildi yumuşatır. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. Jojoba Yağı kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.

Kabak Çekirdeği Yağı

Cilt bakımında etkilidir. Kolesterol düşürücü etkisi bilinmektedir. Prostat büyümesine karşı kullanılmaktadır. Kabak çekirdeği yağı yoğun e vitamini içerir.

Kafur Yağı

Akne, iltihap ve yağlı ciltlerde masaj veya sorunlu bölgeye sürme, romatizma ve kas ağrılarında masaj ve kompres, bronşit ve soğuk algınlığında masaj, kafur yağı kompres ve koklayarak uygulandığında faydalı olmaktadır.

Kakao Yağı

Yazın bronzlaşma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Basur memelerini, bayanların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır.  Kakao Yağı hamile bayanlarda oluşabilecek çatlaklara karşı etkilidir. Uyarıcı, iştah açıcı ve kuvvet vericidir. İdrar söktürür. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını giderir. Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verir. Kakao yağı kalbi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer.

Kakule Yağı

Hazımsızlığa, bağırsakları rahatlatmada, baş dönmesine, mide yanmasına ve ağrısına iyi geldiği bilinir. Ferahlatıcı ve enerji verici etkileri vardır. Öksürüğe ve halsizliğe iyi gelir. Kakule yağı ayrıca cinsel isteksizlikte de kullanılmaktadır.

Kantaron Yağı

Mide ağrılarında kullanılmaktadır.Hazmı kolaylaştırıcı, yara, minoris iyi edici etkileri vardır. Depresyon ve sinir rahatsızlıklarına faydalıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Nekahat devresini kısaltır. Nezle ve bronşite faydalıdır. Öksürüğü keser. Yaraların iyileşmesinde yardımcı olur. Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Uykusuzluk, korku ve gerginlikte etkilidir. Adet sancılarını ve menopoz şikâyetlerini azaltır. Mide ağrılarını dindirir. Kantaron yağı cilt lekelerini giderir. 

Karabaş Yağı

Romatizmada etkili olduğu bilinmektedir.Kuvvetli bir ağrı kesici ve ödem çözücüdür. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra, yara iyi edici ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Ayrıca egzema yaralarını iyi edici özelliği olduğu da bilinmektedir. Egzama tedavisinde yardımcı olur. Sinek kovucu etkisi vardır. Damar sertliği, şeker ve kolesterol rahatsızlığına tavsiye edilir. Kalbi kuvvetlendirir. Ağrıları geçirir. Kalbe kuvvet verir. Damar sertliğinde faydalıdır. Balgam söker. Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Uyuşukluğu giderir, zindelik verir. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir. Karabaş yağı mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmesini hızlandırır. İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır

Karabiber Yağı

Romatizmada etkili olduğu bilinmektedir.Kuvvetli bir ağrı kesici ve ödem çözücüdür. İştah açıcı özelliği vardır. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Gaz söktürür ve gaz birikmesine engel olur. Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. İdrar söktürür. Enerji verir. Cinsel isteği artırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Karabiber yağı kansızlığa karşı faydalıdır. 

Karakafes Otu Yağı

Vücudu kuvvetlendirir. Kanı, vücudu ve idrar  yollarını temizler. İshali keser. Ülsere karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatır ve nefes darlığını giderir. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Kırık, burkulmalarda ve ezilmelerde iyileşmeyi hızlandırır. Eklem ve kas ağrılarını giderir. Karakafes Otu Yağı romatizma şikayetlerini azaltır.

Karakavak Yağı

Saçlı derideki bir çok hastalığı gidermekte yardımcıdır. Özellikle kepek gidericidir. Karakavak yağı saçları parlatır canlandırır.

Karanfil Yağı

Diş ağrısında ağrıyan bölgeye hafifçe sürülerek uygulandığında ağrıyı dindirir. Romatizma, aks ve eklem ağrılarında, düşük tansiyonda masaj ve banyo şeklinde uygulanır. Karanfil yağı mikrop öldürücü (antiseptik) ve ağrı kesici (diş ağrılarında) kullanılır. Romatizma rahatsızlığında kullanılmaktadır. 

Kavun Çekirdeği Yağı

Antidepresandır, sakinleşmeye yardımcı olur. Öksürüğe karşı yumuşatıcı, ve daha çok balgam söktürücü olarak kullanılır. Kavun çekirdeği yağı böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir. Özellikle yüz temizliği için idealdir. Akneler için kullanılır. A vitamini içerir. Çok sık kullanılan yağlardan birisidir.  Kayısı çekirdeği yağı çok iyi bir nemlendirici, hücre yenilenmesine destek verici ve genel bakım yağıdır. Orjinali asla kayısı gibi kokmaz, kayısı gibi kokan yağları almayınız.

Kekik Yağı

Ağrılar için kullanılır. Banyoya katıldığında romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kekik yağı saç dökülmelerine de iyi gelmektedir.Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını keser. Yemeklerin bozulmasını önler. Bağırsak iltihabını iyileştirir. Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür. Cinsel isteği artırır. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir. Kan dolaşımını düzenler. Müzmin öksürük, astım ve bronşite faydalıdır. Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır. Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Keten Tohumu Yağı

Kabızlığa karşı kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. Omega 3 ve 6 yağ asitleri içermektedir. Kabızlığı giderir. Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığında faydalıdır. Müzmin öksürüğü keser. Mikrop öldürücüdür. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir. Unutkanlığı önler. Keten tohumu yağı egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur. Menopoz döneminde faydalıdır.

Kına Kına Yağı

Tifo ya iyi gelir. Ateş düşürücü ve ağrı hafifletici özelliği vardır. Gribal hastalıkları önlemede yardımcı olur. Damar genişletir, tansiyon düşürücü etkisi vardır. Kına kına yağı sıtma mikrobuna karşı etkindir, tedavi eder.

Kişniş Yağı

Hazmı kolaylaştırır, iştah açar, spazm ve gaz gidericidir. Mide rahatsızlıklarında kullanılır. Merkezi sinir sistemi güçlendirir, hafızayı güçlü tutar. Bağırsak gazlarını giderir. Sinirsel baş ağrılarını keser. Kişniş yağı sinirleri yatıştırır. Karın ağrılarını giderir. 

Kızılyaprak Yağı

İdrar söktürücüdür. Böbrek, mesane ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı etkili olur. Safra söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatır. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında etkilidir. Doku ve damar büzücüdür. Peklik verir. Çocuklarda diyareyi keser. Kızılyaprak yağı bedeni güçlendirici ve rahatlatıcı acı bir toniktir.

Kimyon Yağı

İştah açar. Hazımsızlığı giderir. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Sinirleri yatıştırır. Sinirsel baş dönmelerini keser. Anne sütünü artırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Romatizmaya karşı faydalıdır. Kolesterol oranını azaltır. Nefes darlığı, prostat ve şeker hastalığında faydalıdır. Kimyon yağı vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.  

Kivi Yağı

Cilt canlandırıcı, nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. C vitamini kaynağıdır.Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Nezleye, gribe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Kivi yağı yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır. 

Kukui Yağı

Kuru ciltlerde, yıpranmış sert ciltlerde yumuşatıcı etkiye sahiptir. Kukui yağı cilde enerji verir ve tazeler.

Kuşburnu Yağı

Kırışıklık giderme, sıcak ve soğuğun cildi kurutma etkisinin engellenmesi, makyaj temizliği, kaş ve kirpiklerin beslenmesi ve özellikle kuşburnu yağı yanık izi tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.İdrar söktürür, ishali keser. Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatır ve sindirimi kolaylaştırır. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikayetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan şeker hastalarına faydalıdır. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır. Cilde faydalıdır.

Umarız severek okuduğunuz faydalı bir yağı yazısı olmuştur. Eğer bitkisel yağlar ile ilgili yazdıklarımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak sitemizi paylaşırsanız çok seviniriz.

Daha Fazla İnsana Ulaşması İçin Lütfen Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın

Facebook Twitter Google+ Pinterest Linkedin

Teşekkür Ederiz

Değerli Yorum ve Sorularınızı Bekleriz...


Son Yorumlar