12 Mart 2015 Perşembe

Sakal Tıraşı Nasıl Yapılır


Son dönem yeni moda akımlar sayesinde ( hipster vb. ) sakal uzatmak oldukça popüler bir hale geldi. Sakal modelleri araştıran kendine bakım yapan erkekler sakallarına oldukça fazla önem veriyor. Sakalları yeterince gür çıkmayan veya seyrek sakala sahip olanlar sakal çıkarma konusunda bakımlar yapıyor. İşte bu yazıda size sakal tıraşı nedir nasıl olunur,sakal tıraşı makineleri sabunları ve jiletler hakkında bilgi vereceğiz.

Sakal Tıraşı


Sakalını uzatsın veya uzatmasın erkeklerin sakal bakımında yaptıkları ilk şey sakal tıraşı olmaktır. Bu sakal tıraşı ustura, tıraş bıçağı veya tıraş makinesi ile yapılır. Ustura günümüzde çok popüler olmasa da berberlerin en çok kullandıkları alettir. Ama Son dönem retro eğilimlerle birlikte tıraş forumları (geltir) gibi forumlar sayesinde ustura kullanan bireysel kullanıcı sayısı hızla artıyor.

  

UsturaYülgü de denilen açılıp kapanabilen bir geleneksel tıraş aleti olan ustura zamanla form değiştirmiştir. İlk zamanlar kendinden bıçaklı be bilenen usturaların yerini günümüzde kullanılan tek kullanımlık jilet takılan modeller almıştır. Hakkında bir çok yazı bulabileceğiniz bir konu ustura, pek çok ülkeye göre çok çeşitli modelleri olan koleksiyoner bir alet halini almıştır usturalar.

Tıraş Bıçağı


Eskiden metal bir aparatın üzerine takılan çift yönlü jiletten oluşan bir alet halinde kullanıyordu şimdilerde ise hazır kullan at tıraş bıçakları kullanılmakta bu bıçaklar tek jiletli iki jiletli üç jiletli olmak üzere çeşitli biçimlerde ve oynarbaşlıklı olarak tasarlanmakta ve bazı modeller başı değişebilen hazır bıçaklar şeklinde olmaktadır.


Sakal Tıraş makinesi


İlk sakal tıraş makineleri berberlerin saç tıraşı için de kullandıkları uçlarına çeşitli kalınlıkta ağızlar takılan makinelerdi, 3 numara 5 numara 10 numara deyimleri buradan gelmektedir. Manuel çalışan bu makineler zamanla yerlerini elektirikli tıraş makinelerine bırakırken firmalar sakal tıraşı olmak için çeşitli makineler geliştirmişlerdir. Bu makineler içlerindeki bıçaklar sayesinde ciltteki kılları keserek ciltte tıraş yaparlar. Kuru tıraş olmayı sağlayan bu makineler ile tıraş olmak aslında cilde ciddi anlamda zararlıdır.

Tıraş Sabunu


İlk dönem tıraş sabunları ki bizde en meşhuru arko dur, silindirik bir biçimde katı sabunlardı bu tıraş sabunları genelde kıl fırçaya sürülerek köpürtülür köpük tıraş edilecek alana sürülerek cildin yumuşaması sağlanırdı. Yani tıraş köpüklerinin asıl amacı yüzeyi ve kılları yumuşatarak iyi bir tıraş sağlamaktır. Son zamanlarda daha yumuşak his veren ve daha lüks sabunlar da kullanılmaktadır.

Tıraş Köpüğü


Aerasollü bir kutudan basınçla çıkan köpükler zamanla tıraş sabunlarının yerini aldı. Kullanım olarak oldukça pratik olsa da aslında bu ürünler cildi yeterince yumuşatma özelliğinde değillerdir.  İlk dönemki köpüklerden sonra jeller piyasaya sürüldü ancak bunlarında performansı yeterince iyi değildir.

Tıraş Kolonyası


Tıraş sonrası en çok kullanılan ürünlerdir, geçmişten beri kullanılan bu ürünler cilde ciddi zarar vermektedir. Yani tıraş sonrası kolonya sürmek cildi ciddi anlamda tahriş eder. Cildin tıraştan sonra nemlendirilmesi lazımdır.

Kan Taşı


Cilt şapı veya tıraş taşı olarakda adlandırılan şap, potasyum alum sulfat içerir ve ciltte damar büzücü etkile göstererek ciltteki kanamayı azaltır. tıraş sonrası tüm yüze sürülmesi oldukça önemlidir. Tabi bunu her tıraşta yapmanıza gerek yok.

Tıraş Losyonu


Tıraş sonrası çeşitli nemlendiriciler ve balsamlar kullanılır. Bu balsam ve nemlendiriciler tahriş olan cildin nemlendirilmesini sağlar ve cilde gerekli bakımları yaparlar.

Yukarıda kısaca sakal tıraşı için kullanılan malzemeleri ve tıraş sonrası bakım malzemelerini yazdık. Şimdi size ideal tıraşı anlatıp yazıyı bitireceğim.

Sakal Tıraşı Nasıl Olunur


Tıraş olurken evvela bilmeniz gereken şey sakallarınız uzunsa bunları makasla veya tıraş makinesinin düzeltme kısmıyla kısaltmanız gerektiğidir. Uzun sakallara direkt jilet veya ustura vurmayınız çünkü bu durumda cildinizde kesikler oluşabilir. 

Tıraş olmaya hazır cildinizi sıcak suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın üzerine biraz badem yağı sürüp 1 dakika kadar bekleyin böylece hem cildiniz hem kıllar bayaca yumuşayacaktır. Badem yağı ile birlikte shea butter de tıraş öncesi cilde sürülebilir. Daha sonra tıraş sabunu veya köpük/jeli yüzünüze bolca sürerek 1 dakika kadar bekleyiniz. Yüzünüze sürdüğünüz sabun 1 dakika sonunda tekrar fırça yardımıyla köpürtün. eğer köpük kullanıyorsanız ıslak ellerinizle yeniden yedirin. Tıraş köpüğü veya jelleri yerine sabun kullanmanız daha iyidir. 

Ustura, jilet veya tıraş bıçağınız ile yüzünüzü nazikçe tıraş ediniz. Oldukça nazik ve yavaş hareketler yapın. Tıraşa genelde elmacık kemiklerinizden başlayın. Tıraş olurken kılların çıkış yönüne göre tıraş olmaya özen gösterin kılların çıkış yönüne ters olacağınız tıraş cildinizi aşırı tahriş edip kızartır. Tıraş olurken ufak hareketlerle tıraş olursanız oldukça sorunsuz bir tıraş sizleri bekliyor demektir.

Tıraş bittikten sonra eğer kesikler varsa kan taşı veya cilt şapını o bölgelere sürebilirsiniz. Ayrıca kesik olsun olmasın 2-3 tıraşta bir cildinize cilt şapı sürmeyi ihmal etmeyin. 

Tıraş Sonrası Bakım


Gelelim en önemli kısma tıraş sonrası cilt bakımı oldukça önemlidir bir çok erkek bu kısmı atlar veya es geçerler. Tıraş sonrası kolonya sürmek oldukça yanlış bir harekettir. genelde çeşitli balsamlar sürerler ama bu balsamlar çok fayda etmez. Ben size tıraş sonrası kullanabileceğiniz çok özel bir tarif vereceğim bu tarif sayesinde cildinize oldukça iyi bir bakım yapmış olacaksınız.

Tıraş sonrası bakımı için yağ 

  • 50 gr shea butter
  • 50 gr hindistan cevizi yağı
  • 30 ml jojoba yağı
  • 10 ml e vitamini
  • 10 ml skualen
  • 10 ml çay ağacı yağı
  • 1 gr mentol

Size aylarca yetecek bu yağ cildinizi hemnemlendirecek hem de bakımını yapacaktır. Dilerseniz daha iyi kokması için içerisine biraz parfüm sıkabilir veya esans ilave edebilirsiniz. Bu yağlar cildi tıraş sonrası tahrişini azaltacaktır. Shea butter ve hindistan cevizi yağlarını benmari usulü eritin daha sonra diğer malzemeleri ekleyin bir üre sonra yağınız donacak ve hafif katı bir tıraş sonrası bakım yağınız olacak. Ayrıca sakal bakımı ve sakal çıkarma yazıma da bakabilirsiniz.

Sakal tıraşı ile ilgili yazım burada bitiyor siz de değerli yorum ve sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilir yazının daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. bdmyagisakalx


0 yorum:

Yorum Gönder