14 Mart 2015 Cumartesi

Bıyık Alma


Bıyık denilince akla ilk erkekler gelir, oysa kadınlar bu durumdan oldukça muzdariplerdir. İstenmeyen tüyler konusu kadınlar için oldukça fazla uğraşı gerektiriyor, hemen her kadının canını oldukça sıkan bu durum oldukça büyük bir sektör doğuruyor, epilasyon kadınların en çok para harcadıkları konuların başında geliyor ki bu uğraşıların başında bıyık alma konusu oldukça önemli, bu yazımızda size iple bıyık nasıl alınır hakkında bilgiler vereceğiz.

Bıyık Alma Yöntemleri


Bıyıklarını almak isteyen kadınlar bıyıklarını, tüy dökücü krem, epilatör, sir ağda, cımbızla, iple, bıyık alma aleti ve bıyık alma yaylarıyla almaktadırlar. Ancak kadınlar en iyi bıyık alma yöntemi olarak en çok  iplikle bıyık alma yöntemini tercih etmekteler. Sir ağda bıyık bölgesinde kararma yapabiliyor ve kırışıklığa yol açabiliyor. Cımbızla bıyık alma oldukça fazla uğaşı ve zaman gerektiriyor.

Zaten bıyık alma aleti ve bıyık alma yayı da iple bıyık alma mantığıyla aynı olduğu için geliştirilen şeyler.

Bıyık Alma Aleti


Bıyık alma aleti iple bıyık alma takniğinde zorlananlar için bunun basit bir mekanizmaya döndürülmüş halidir. Çalışma mantığı ipin tüy ve kıllara dolanarak ilmik olması ve bu ilmeğe sıkışan tüy ve kılların kökünden çelilerek çıkarılması mantığına dayanır. İşte iple bıyık alma aletleri iple bıyık almak isteyip de beceremeyenlerin kullandıkları bir alet olup fiyatı 8 lira ile 12 lira arasında değişmektedir.

Bıyık Alma Yayı

 

Bıyık alma yayı epilasyon yayı olarak da bi,linir, gergin bir yayın esnetilerek bıyık bölgesine dokundurulması ve yayın esnekliğinin bırakılarak bıyık bölgesi tüy ve kıllarının yayın arasına sıkışarak köklerinden alınması mantığına dayanır oldukça eski bir yöntemdir. Cımbızla bıyık alma gibi bir metoddur ama bundan tek farkı tüyleri tek seferde almasıdır.

İple Bıyık Almak


Yazının başında da dediğimiz gibi sonuçları ve zarar vermemesi yüzünden en fazla tercih edilen bıyık alma metodu iple bıyık alma yöntemidir. Peki iple bıyık bölgesine epilasyon nasıl yapılır. Bu yöntem için size gereken tek şey naylon oranı yüksek gergin bir dikiş ipi. İple bıyık aldığınızda hem tüylerin uzaması gecikecek hem de kararma vb durumlar yaşama olasılığınız oldukça düşecektir.

İple Bıyık Alma Yöntemi


İple bıyık almak için evvela 50-60 cm civarında ip alıyoruz bu yaklaşık olarak 4,5 karış eder. Öncelikle ipin iki ucunu bağlıyorsunuz. Sonrasında sol elinizin baş ve işaret parmaklarını açarak gerginleştirdiğiniz ipi sağ kolunuzu 10 kere döndederek doluyorsunuz. Böylece ip dolanmış oluyor. Daha sonra sağ elinizin baş ve işaret parmaklarızını ipe tutturuyorsunuz. Saş elinizi açıp sol elinizi kapadığınızda veya sol elinizi açıp sağ elinizi kapadığınızda ip her seferinde gergince dolanacağı  için tüyleri arasına kıstırarak çekmeniz durumunda bıyık bölgesindeki tüyleri alacaktır. Bıyık bölgesindeki tüyleri alırken dilinizle dudağınıza bastırıp bombe yaparsanız tüyleri almanız daha kolay olacaktır. İpi uygulayacağınız bölgeye dudağınızla bombe oluşturup gererseniz ipin tüyleri alması daha kolay olacaktır.

Bu metodla kaş da alabilirsiniz ancak oldukça ince işçilik ister dolayısıyla cımbız daha iyi bir metoddur. Yani en ufak bir kaçırmada iple kaş alayım derken kaşlarınızın bir kısmını istemeden alabilirsiniz.

Yazımız burada bitiyor siz de değerli görüş ve sorularınızı bize aşağıdaki yorum kutusundan iletebilirsiniz. Yorumlar ve sosyal medya paylaşımları için şimdiden teşekkürler.  
bdmyagibiyikx
Görseller: http://www.wikihow.com/Do-Threading

0 yorum:

Yorum Gönder