15 Mart 2015 Pazar

Bıyık Çıkarma


Bıyığın sosyal bir simge ve önemli bir imaj unsuru olduğunu daha önceki yazılarımızda anlattık. Hal böyle olunca bıyık çıkarma yani bıyıklarını gürleştirmek isteyen oldukça fazla insan var. Bıyık gürleştirme için yapılacakları anlatacağız bu yazımıda. Anlatacağımız bıyık gürleştirme yöntemleri oldukça işinize yarayacaktır. 

Daha Gür Bıyıklar


Daha gür ve daha fazla bıyığa sahip olmak için bıyık köklerine iyi bir bakım yapmalısınız. Sonuçta bıyıklarda sakallar ve saçlarımız gibi kıl köklerinden büyüyen vücut kıllarıdır. Bu noktada hemen bir yanlışı tekrar belirtelim tıraş olmak bıyıklarınızı ve sakallarınızı daha gürleştirmez. Sakal ve bıyık çıkarmaz.

Bıyık Çıkarma Yöntemleri


Bıyık gürleştirme yöntemlerinin en başında bıyık köklerinin bakımı yatar. Sizin bıyık diye adlandırdığınız daha kalın köklere sahip kalın kıllardır ancak bıyık bölgesine dikkatli baktığınızda o bölgede bir sürü sarı tüy göreceksiniz. Yeni kıl kökü oluşturmanız mümkün olmadığı için bıyık çıkarmak veya gürleştirmek için yapmanız gereken o sarı tüyleri kalınlaştırmaktır. Bıyık bölgesindeki tüyler kalınlaştıkça bıyıklarınızın çıktığını ve gürleştiğini düşünürsünüz.

Bıyıkların hızlı çıkmasını isteyen bir çok insan, bıyık ilacı, bıyık çıkaran krem, bıyık çıkarıcı losyon vb. ürünler arayışına giriyor, tabi piyasa da boş durmuyor bu tarz taleplere cevap verip aslı astarı olmayan şeyleri bin bir vaatle satıyorlar. Bir de bitkisel bıyık çıkarma gibi bilgiler geziyor. En çok önerilen şey sarımsak ama gerçekçi bir yöntem değil. Sarımsak sürerek bıyık çıkaramazsınız boşa kendinize acı çektirmeyin.

Bıyık çıkarmak için iki karışım hazırlayacağız bunlardan birisi sulu çözelti diğeri yağlı çözelti

Bıyık çıkarıcı için sulu çözelti tarifi şöyle
 • 50 ml lavanta suyu
 • 10 ml biyosülfür
 • 10 ml b5 vitamini( iki şişe )
 • 10 gr çinko oksit

Malzemeleri bir kapta karıştırın ve her kullanımdan önce bolca çalkalayarak bıyık diplerinize sürünüz. Malzemeler bıyık bölgesinde gerekli bakımı yapıp sarı tüyleri kalınlaştıracaktır.
Bıyık gürleştiren yağlar ise şöyle

 • 30 ml badem yağı
 • 30 ml hint yağı
 • 10 ml biberiye yağı
 • 10 ml e vitamini

Yağları karıştırın bir kapta daha sonra yukarıdaki su uygulamasından sonra bıyık diplerine sürün, 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. bu bakım için akşamı tercih edebilirsiniz. Yapacağınız karışım size aylarca yetecektir. Konuyla ilgili olarak bıyık bakımı ve bıyık bırakmak yazılarıma bakabilirsiniz.


Bıyık çıkarma ve bıyık gürleştirme konusunda merak ettikleriniz ve sorularınız için aşağıdaki formu kullanarak yorumlar aracılığıyla soru sorup görüş ve bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Yorumlar ve paylaşımlar için teşekkür ederiz. bdmyagibiyikx

9 yorum:

 1. Ne kadar sıklıkla yapmamız lazım? Her gün yapmada bir sakınca var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hergün uygulayabilirsiniz daha faydalı olur kıl köklerine uygulayın ama.

   Sil
  2. Yüzümüze her sürdüğümüzde bu miligramları eklemek zorunda mıyız ? Yoksa 1 kerelik karışım 1 hafta kadar gider mi ?

   Sil
  3. Her seferinde bu malzemeleri katmak zorunda mıyız yoksa 1 kere hazırladığımız zaman bir kaç gün kadar gider mi ?

   Sil
  4. bakın bu karışımı bir sefer yapacaksınız çok az miktarda kullanacaksınız. bu karışım size en az 1 ay gider

   Sil
 2. Her gün 10 mg eklemek zorunda mıyız yoksa yaptığımız karışım bir kaç gün gider mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. karışım 1 ay kadar gider, hatta daha fazla kullanabilirsiniz

   Sil
 3. Karışımı yaptım uygulayacağım ne kadar süre uygulamamızı tavsiye edersiniz ek olarak karışımı pamukla falan sürsek olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. üç dört ay uygulayın. pamukla sürmeyin, pamuk kıl köklerine takılır parmaklarınızla nazikçe uygulayın.

   Sil