14 Mart 2015 Cumartesi

Bıyık


Erkeklerin yüzyıllardır en önemli imaj kaynağıdır bıyıklar. Bıyıklar siyasi simge olarak bile kullanıldı. Evet bıyık bırakan erkekler için bu kadar önemli bir konu ama sizce kaç erkek bıyık bakımına gerekli özeni gösteriyor. Zaten konu ile alakalı çok bilgi de yok, olanlarda kulaktan dolma bilgiler ve çok bilimsel ve doğru değil. Bu yazımız bıyık bakımını tüm detaylarıyla aktarmaya çalışacak.

Bıyıklara Nasıl Bakılır


Bıyık deyip geçmemek gerekir, bıyıkların temizliği ve düzeltilmesi oldukça zor bir süreçtir. Hele bıyık uzatıyorsanız bıyıklarınızın köklerine ekstra önem vermelisiniz. Çünkü bıyık kökten beslenir ve uzar. Her duştan önce uygulayabileceğiniz bir bakımla bıyıklarınızı daha hızlı uzatmanız ve dökülmesine engel olmanız mümkün.

Bıyık Uzatma


Bıyık uzatmak istiyorsunuz ama bıyıklar bir türlü uzamıyor hiç bunun nedenini merak ettiniz mi, çünkü bıyıkların olduğu bölgeler bıyık uzamasıyla birlikte yeterince beslenemiyor ve kıl kökleri zayıf düşerek zamanla dökülüyor. Kıl köklerine iyi bir bakım yapmak hem bıyık uzatmanın hem de bıyık bakımının temeli. İşte size bıyık bakım kürü, kür iki aşamalı birisi sulu diğeri yağlı bakımları içeriyor, duştan 15 dakika önce yapacağınız bakım bıyıklarınızı daha gür sağlıklı ve uzun yapacak.


  • 50 ml su
  • 10 ml b5 vitamini
  • 10 ml biyosülfür
  • 10 gr çinko oksit
Boş bir kapta ürünleri karıştırın her kullanımdan önce iyice çalkalayarak kullanın. Çinko oksit erimez. beyaz beyaz kalır ama kıl köklerinde oldukça iyi etkisi vardır. Her duştan önce karışımı iyice çalkalayarak bir kulak çubuğu yardımıyla bıyık köklerine uygulayın. 3 Dakika bekledikten sonraki aşağıda tarifini vereceğim yağ karışımını bıyık köklerine iyice yedirin.

  • 30 ml badem yağı
  • 30 ml hint yağı
  • 10 ml e vitamini
  • bir uzun çubuk kristal mentol (yarım gramdan azdır)

Yağları vitamini ve mentolü bir şişede iyice karıştırın. Yukarıdaki sulu karışımdan sonra bu yağlı karışımı kulak çubuğu yardımıyla bıyık diplerinize uygulayın. Sonrasında 15 dakika bekledikten sonra duş alın.


Bakımlı Bıyıklar


Bakımlı bıyıklar özen gösterilmiş bıyıklardır. Baylar bıyıklarını bazen boyayarak bıyık bakımı yapmaktadırlar. Bıyık boyansın boyanmasın bakımı önemlidir ancak bıyıklarınızı boyadıysanız bakım daha bir önemli hale geliyor. 


Bıyık Boyama


Bıyıklarda beyazlama bazı erkeklerin istemediği bir durum, bir de son dönemlerde moda trendler yüzünden bıyıklarını özellikle bakır tonlarına boyayanlar mevcut. Bıyık boyama tıpkı saç boyası gibi uygulanan bir işlem. ancak boyalardaki peroksitler ve diğer maddeler tıpkı saçlar gibi bıyıkları da olumsuz etkileyebiliyor. Bu durumdan korunmak için özellikle bıyık boyayanlar bıyıklarına bakım yapmalılar. bunun için b5 vitamini ve e vitamini kullanabilirsiniz.

Bir kulak çubuğu yardımıyla bıyığınıza ilk önce b5 vitamini yani d panthenol süreceksiniz, daha sonra bıyıklarınıza e vitamini sürün, bu arada kullanacağınız e vitamini bal kıvamında saf e vitamini olsun, eczanedeki sıvı formlar e vitamini yönünden zayıftır. E vitamini sürdükten sonra bıyıklarınıza bir miktar bal sürün ve 15 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Bıyık bakımı konusunda merak ettikleriniz ve sorularınız için aşağıdaki formu kullanarak yorumlar aracılığıyla soru sorup görüş ve bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Yorumlar ve paylaşımlar için teşekkür ederiz. bdmyagibiyikx

0 yorum:

Yorum Gönder