20 Ağustos 2014 Çarşamba

badem-yagi.org olarak bu yazımızda sizin için kirpik makyajının en teme unsuru olan maskarayı anlatacağız, maskara ve rimel arasındaki farkın ne olduğunu maskaranın nasıl sürüleceğini en iyi rimeli maskara markalarını, renkli  rimeli ve maskara fiyatlarını anlatacağımız yazımızda sizlere iyi okumalar dileriz.


Maskara ve Rimel Arasındaki Farklar


Çoğu insanın rimel dediği kirpik makyajının temel kozmetiği maskarayı anlatacğımız bu yazımıza maskara ve rimel arasındaki farkı anlatmakla başlayacağız. Göz makyajında kullandığınız ve rimel dediğiniz kozmetik ürünün genel adı esasen maskaradır. Peki insanlar neden ona rimel diyorlar, çünkü maskarayı ilk üreten firmalardan birisi olan "Rimmel" adını belleklere öyle bir kazımış ki maskara yerine rimel kelimesini kullanıyor insanlar. Yani tıpkı nebati yağda "Sana", kağıt mendilde "Selpak" gibi, maskarada da "Rimmel" alametifarika olmaktan çıkıp jenerik marka halini almış ve ürüne kendi adını vermiş. Yani rimel diye adlandırılan şey aslında bir maskara markası. Rimel ve maskara arasındaki fark da bu, rimmel bir markayken maskara kozmetik ürünün genel adı. örneğin Portekizcede de maskara yerine rimel kullanılıyor. Ancak TDK sözlük rimel olarak tanımı kabul ediyor ve dilimize Fransızcadan geçtiğini belirtiyor.


Maskara Nedir


Maskara yani rimel nedir sorusunun cevabını ilk olarak TDK sözlükte aradık  sözlükte "rimel" olarak kabul edilen maskara için "Kadınların kirpiklerini kıvırmak ve daha uzun göstermek için fırça ile sürdükleri yağlı sürme" olarak bahsediliyor. Bilinen ilk maskara 1913 yılında kömür tozu ve vazelin karıştırılarak yapılan maskaraydı bu maskarayı kız kadeşine yapan T.L.Williams ürettiği ürüne "Maybelline" adını vererek satmış, bugün pazarın hakimi markalardan birisi olmuştur. İlk maskaralar kömür tozu, vazelin ve balmumundan üretilen maskaralardı.

Maskara yani rimel kirpikleri belirginleştirmek gözü ön plana çıkarmak kirpikleri daha gür, dolgun ve hacimli göstermek için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Siyah en kullanılan renk olsa da renkli rimeller de mevcuttur, kahverengi rimel, mavi rimel, yeşil rimel en çok bilinen maskara renkleridir.

Günümüz modern maskaralarında genellikle Paraben, Mercury Sodium Salt (bir çeşit sodyum tuzu), Dietilenemid Oksit, Cyclomethicone, Quaternium-15, Balmumu, Üre, Trietanolamin (TEA), Fenoksietanol, Tergitol(R) NP-10, Sucrose Polybehenate, gliserin, Hydroxyethylcellulose, Aluminum Starch Octenylsuccinate, Dimethicone (Silikon) Ultramarin, Ammonium Acrylate, Peg/PPG-17/18, Jojoba yağı, Hint Yağı, Badem Yağı, Polyvinylpyrrolidone, Demir Oksit, Glucamine, Butylene Glycol, Stearic Acid, Ceteareth-20, Panthenol (B5 vitamini), Tocopheryl Acetate (E vitamini), gibi yüzlerce madde bulunur. 

Bir maskarayı oluşturan ana malzemeler ise bitkisel yağlar, nemlendiici kimyasallar, besleyici özler, boyar maddeler, topaklanma önleyiciler ve kıvam verici waxlardır, bunun harici maskara da fırça çok önemli bir konudur.


En İyi Rimel


Bir çok kadın makyaj malzemesi alırken en iyisini almak ister. En iyi rimeli almak için bilmeniz gereken bir kaç ufak ayrıntıyı sıralayalım. En iyi rimel aslında fırçası en iyi olan rimeldir. Rimel fırçası ne kadar iyiyse maskaranın kirpiklerinize uygulaması o kadar düzgün ve sorunsuz olur. Daha sonra boyama maddesinin kalitesi ve topaklanmaması gelir. Bu noktada unutmamanız gereken bir diğer gerçek rimeliniz yani maskaranız ne kadar beklerse içeriği o kadar bozulacaktır. Bu yüzden indirimde veya ucuz diye maskara almayın, rimel alırken son kullanma ve üretim tarihine bakın. Ne kadar yeni üretilmiş bir ürünse o kadar verimi yüksek olur. Ama dediğimiz gibi maskara yani rimel fırçasının kalitesi ve boyar maddenin kalitesi oldukça önemli etmenlerdir ve en iyi rimel, fırçası ve boyası en kaliteli maskaradır.

Renkli Maskara


Siyah rimel haricinde son dönemlerde kozmetik üreticileri renkli rimeller üretmeye de başladılar, renkli rimeller içinde en çok talep gören ve üretilen renkler, kahverengi rimel, mavi rimel, lacivert rimel ve yeşil rimeldir. 

Kahverengi Rimel


En çok satan renkli rimel rengidir, daha çok renkli gözlü insanlar tarafından natural makyaj amaçlı kullanılır, oldukça hoş bir kirpik makyajı yapar ve göz makyajınızı tamamlar.


Mavi Rİmel


Çarpıcı makyaj yapmak isteyen kadınların tercihi bir rimeldir, daha aykırı makyajlar için kullanılır. Mavi rimel her insanda güzel durmayabilir, açık ton makyajlar yaparken mavi rimelden faydalanabilirsiniz.


Maskara Markaları


Piyasada onlarca marka rimel bulabilirsiniz, bunlardan en meşhur markalar şunlardır, Yves Saint Laurent, Clinique, Benefit, M.A.C, Dior, Sheiseido, Lancome, Max Factor, Givenchy, Estee Lauder, Maybeline, Rimmel, Ysl, L'Oréal, Avon, Guerlain, Burberry, Sephora, Oriflame, Flormar, The Body Shop, Chanel, Yves Rocher, Deborah, Golden Rose sayılabilir, bu markaların onlarca seri ve farklı renklerde maskaraları vardır.

 

Rimel Fiyatları 


Maskara fiyatları 10 lira ile 200 lira arasında değişen rakamlarda satılmaktadır. Maskara alırken ürünün fiyatı ucuz veya indirim var diye hemen atlamayın, ürünün üretim tarihine ve son kullanma tarihine dikkat edin. Rimel indirimleri genelde stok eritmek için yapılır ve bu durumlarda son kullanma tarihi yaklaşmış veya üretim tarihi eski ürünler satılır dikkatli olun. Ortalama olarak 30-50 lira arasında fiyatlarda olan maskaralar iyi tercihlerdir. Rimelin fiyatı çok pahalı diye iyi olmayacağı gibi fiyatı ucuz rimel kötü olacak diye bir kaide yok.

Maskara Nasıl Sürülür


Göz makyajı yaparken büyüleyici kirpiklere sahip olmak isteriz. Ancak bu iyi ve özenli bir göz makyajıyla mümkündür. Maskara yani rimelin kullanımını anlatmadan önce bir önceki yazımızda bahsettiğimiz kirpik kıvırmayı kısaca özetleyelim etkili bir göz makyajı için vaktiniz varsa rimel sürmeden önce kirpik kıvırıcı kullanarak kirpiklerinizi kıvırmalısınız.

Maskararınızı kututan çıkarırken, ileri geri hareketler yerine daire çizerek yani döndürerek çıkarınız. Maskarayı ileri geri basınç yaparak kutudan çıkarmak hem fırçanıza daha fazla rimel almanızı hemde maskaranırın hava alarak bozulmasını sağlar. Bu yüzden döndürerek tek seferde maskaranızı çıkarın.

Maskarayı kirpiklere uygularken z harfi şeklinde sürün, böylece kirpikler daha tel tel ve rimel fırçasının dişlerinin içerisine girsin çok daha homojen bir maskara sürümü gerçekleştirebilin.

Rimel sürerken yapılan en büyük yanlışlardan birisi rimelin kurumasını beklemektir. Maskaranızı iki kar sürecekseniz rimel kurumadan ikinci katı sürmeyiniz. Bir de defalarca kaşa rimel sürmek sizi çok daha güzel göz makyajınızı etkileyici yapmaz, aksine topak topak bir göz makyajı olur. Kirpik makyajınız ne kadar doğala yakın ve orantılı olursa makyajınız yüzünüzde sırıtmaz ve siz güzelleşeceğim diye kendinizi çirkinleştirmezsiniz. 

İstediğiniz oranda z harfi gibi zigzaglar çizerek uyguladığınız rimelden hemen sonra son bir defa gözlerinizi iyice sıkarak maskaranızı kirpik diplerinden yukarıya doğru kıvırırımışçasına kavis vererek son bir kat daha uygulayın. Rimel uygularken evvela kirpiklerinizin üst yani uç kısmına sürüp daha sonra kirpik diplerine yani alttan yukarı sürmeniz oldukça faydaladır, 

İki farklı renkte maskara sürmek eğer oranı iyi tutturursanız çok daha büyüleyici bir göz makyajı yapmanızı sağlar. Açık renkli maskarayı ilk sefer sürüp üzerine koyu renkli maskara sürmek kirpiklerinizi daha hacimli ve boyutlu dolgun gösterir. 

Maskara yani bir diğer adıyla rimel yazımız burada bitiyor. Siz de değerli görüş, bilgi ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla bizlere iletebilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorumlar ve paylaşımlar için teşekkür ederiz.
bdmyagikrpkx

0 yorum:

Yorum Gönder