19 Ağustos 2014 Salı

badem-yagi.org olarak kiripik nedir kirpik bakımı nasıl olmalıdır kirpik uzatmak ve kirpik dökülmesi hakkında bir yazı hazırlayıp sizleri kirpik bakımı noktasında bilgilendirmek istedik iyi okumalar

Kirpik NedirGözkapağının alt ve üst kenarlarına dizilmiş kıllara dilimizde "kirpik" adı verilmektedir. Kirpiklerin ana amacı gözleri korumaktır. Özellikle dış ortamdan gelen böce, toz ve yabancı maddelere karşı gözü koruyan organlarımızdır kirpiklerimiz. Kirpiklerimiz ana rahminde bulunduğumuz 24. haftada gelişen organlardır. Genelde üst göz kapağında alttakinin iki katına yakın kirpik bulunur. Üst göz kapağında 140-160 arası kirpik bulunur, alt göz kapağında ise 70-90 arası kirpik teli bulunur, bir kirpik 6 ay ömre sahiptir.

Kirpik Hastalıkları


Madarozis: Tıp dilinde kaş ve kirpiklerde görülen dökülmeye verilen isimdir.

Blefarit: Kirpik dibi iltihabı olarak bilinir, tahriş edicidir, bu iltihapta göz kapakları kızarır ve göz bölgesinde kaşıntı olur, deri genellikle pul pul olur ve hastalık ilerlerse kirpik düşmesi gerçekleşebilir. Bu yüzden göz ve kirpik bölgesindeki aşırı kızarma kaşıntı gibi durumlarda direkt doktora muayene olunuz.

Distichiasis: Göz kapağında normal olmayan kirpik artışıdır. Genellikle ikinci bir kirpik sırasının büyümesi şeklinde görülmektedir.

Trikiyazis: Kirpik batmasına verilen addır.

Trikotilomani
: Saç kaş kirpik çekme rahatsızlığına verilen isimdir. İstenmeyen sonuçlar doğurabilir. Özellikle kirpiklerin çekilmesi çok tehlikelidir.

Demodex Folliculorum
: Bir mikroorganizmanın yol açtığı rahatsızlıktır. İnsanlarda saç ve kirpik diplerinde bulunur. Bulunması normal bir mikroorganizma olmasına rağmen eğer sayısı kontrolsüz biçimde hızlı artış gösterirse bulunduğu kıl kökünde iltihaba neden olur.

Kirpik DökülmesiKirpikler de saçlar gibidir, belli dönemlerde dökülür ancak dökülen kirpiklerin yerine yenileri çıkmaktadır. Daha sonraki yazılarımızda uzun uzun anlatacağız ama kısaca bir özet geçmek gerekirse olağan dökülmenin dışında kirpikler tiroid, alopesi areata veya alopesi totalis, kirpik iltihapları, stres, kozmetik alerjisi, çeşitli mineral ve vitaminlerin (biotin, çinko, demir, b2 vb) kanda azalması, diyet, hamilelik, çeşitli ilaç yan etkileri vb. nedenlerle kirpikler dökülebilir. Kirpik dökülmesi basit bir sorun olmadığı için direkt doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Basit bir dökülme olarak düşünüp kulaktan dolma bilgilerle bakım yapmaya kalkmayın. Kirpikleriniz dökülüyorsa direkt göz doktoruna muayene olun.

Kirpik Bakımı


Kirpik bakımına gerekli özeni göstemeniz kirpiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar, unutmayın kirpikleriniz normal nedenlerle döküldüğünde yenisinin uzaması oldukça uzun zaman alır. Kirpik bakımına ekstra önem vermeniz gerekiyor ki kirpiklerinizin dökülmesi geciksin. Bunun en önemli ayağı kaliteli kirpik bakım ürünleri kullanmaktır, özellikle maskara ve rimele dikkat etmelisiniz. Ayrıca çeşitli noktalarda mucizevi vaatleri olan kirpik uzatıcı ve gürleştirici ürünler bulunmakla birlikte, bu tarz şeylere çok fazla itibar etmeyiniz bu tarz ürünler daha çok satış amaçlı üretilir ve yüksek fiyatlara pazarlanırlar, haklarında bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Kirpik bakımı için bilinen en etkili maddeler, hint yağı ve badem yağıdır. Özellikle hint yağı geleneksel olarak kullanılan en etkili bakım yağıdır. Kirpik bakımı yazımızda daha detaylı anlatacağız bu yağları. İnternette veya televizyonda yazılan veya söylenen her şeye inanmamanızı tavsiye ederiz. Çoğu doğru bildiğiniz şeyler aslında saçma sapan placebo etkileri olan sallama şeyler, ama maalesef şehir efsanesi haline gelmiş ve yayılıyorlar. Bu noktalarda dikkatli olmanız faydanızadır.

Kirpik yazımız burada bitiyor, sizde değerli fikir öneri ve görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla iletebilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorumlar ve paylaşımlar için şimdiden çok teşekkürler. 

Bu yazımızla alakalı olarak aşağıdaki yazılara da göz gezdirebilirsiniz

Takma Kirpik
Kirpik Uzatma
Kirpik Bakımı
Maskara
bdmyagikrpkx

0 yorum:

Yorum Gönder