23 Ağustos 2014 Cumartesi

badem-yagi.org olarak bu yazımızda size kirpik dökülmesini anlatacğız. Kirpik dökülmesi, kirpikler neden dökülür, kirpik dökülmesini durdurmak gibi konularda bilgiler vereceğimiz kirpik yazıları serimizin bu yazısında iyi okumalar.

Kirpiklerin Dökülmesi


Esasen kirpikler anogen, telogen ve katagen adı verilen evrelerle oluşur, büyür ve dökülürler, yani kirpiklerin dökülmesi normaldir, kirpikler 3 ay gibi bir sürede oluşum gelişim ve dökülme göstererek dinlenme fazına geçip sonrasında yeniden oluşmaya başlar. Kirpik köklerimiz tıpkı saçlarımız gibidir. Yani stres, beslenme bozuklukları, iklim değişiklikleri, hamilelik gibi durumlarda normalden biraz fala dökülürler. 

Kirpik Dökülmesi Nedenleri


Kirpiklerin normal olarak zaten döküldüklerini yazdık bazı durumlarda kirpik dökülmesine neden olurlar. Ancak adına "Madarozis" denilen olağan dışı kirpik dökülmeleri de gözlemlenebilir. Peki olağan veya normal dışı olarak kirpikler neden dökülür

 • Oluşum gelişim sürecini 90 günde tamamlayan kirpikler olağan olarak dökülür
 • Aşırı stres durumlarında kirpikler dökülebilir
 • Bazı beslenme eksikliklerinde veya sindirim sistemleri rahatsızlıklarına bağlı olarak kirpikler dökülebilir. Özellikle Demir, Çinko, Biyotin, B2, B3, B12 vitamin ve mineralleri yeterince alınmazsa kirpikler dökülebilir.
 • Mevsimsel geçişler, aşırı sıcaklar veya aşırı soğuklar kirpikleri dökebilir.
 • Hamilelik veya hormonal değişim (ergenlik vb.) durumlarda kirpik dökülmeleri gözlemlenebilir.
 • Kirpik hastalıkları, kirpik dibi iltihapları kirpik dökülmesi yapabilir.
 • İpek kirpik taktırmak kirpikleri dökebilir kullanılan solüsyon içerikleri önemlidir.
 • Takma kirpik yapıştırıcıları kirpik dökülmesine neden olabilir.
 • Maskaralar kirpik dökülmesi yapabilir, bu içindeki bir maddeye alerjiniz olamasından olabileceği gibi hava almış bir maskaranın içinde bakteri üremesi sonucu da olabilir.
 • Kirpik perması işlemi ve kullanılan solüsyonlar kirpikleri dökebilir.
 • Trikotilomani gibi bir rahatsızlığınız varsa kirpiklerinizi yolarak kopartabilirsiniz
 • Mekanik sürtünmeler yani bahar alerjisi polen alerjisi vb. gibi gözünüzü yaşartan ve kaşındıran durumlarda gözlerinizi ovalarsanız kirpikleriniz o basınçla dökülebilir.
 • Alopesi totalis gibi genel bir kıl dökülmesi sorunu yaşıyorsanız kirpikleriniz dökülebilir.
 • Arpacık hastalığı kirpiklerinizin dökülmesine neden olabilir.
 • Tiroid rahatsızlığı kirpik dökülmesine neden olabilir.
 • Diyet kirpikleri dökebilir.
 • Kemoterapi gibi tedaviler saçlar gibi kirpiklerde dökülme yapabilir.

Bu ve buna benzer nedenler yüzünden kirpikler dökülebilir. Ani bir kirpik dökülmesi yaşıyorsanız direkt biz göz doktoruna muayene olunuz, özellikle internette yazan bilgiler, kulaktan dolma sağdan soldan duyduklarınızla kirpiklerinize onun otu bunun sapı uygulamayınız. Kirpik dökülmesi önemli bir sorundur ve uzman hekimlerden yardım alınız. Kirpik dökülmesine şu iyi gelir bu iyi gelir gibi koca karı ilaçları tarifi veren şarlatanlara itibar etmeyiniz. Üç kuruşluk ürün satmak veya, internet reklamlarından para kazanmak için ipe sapa gelmez bu tarz bilgileri yayanlara itibar etmeyiniz. Kirpik dökülmesi ciddi sorunlar barındırabilme potansiyeli bulunan bir durumdur. 

Kirpik Dökülmesini Durdurma


Eğer kirpikleriniz normal olarak dökülüyorsa, zaten 90 gün sonunda çıkacaklar demektir. Kirpik gürleştirme ve kirpik besleme veya kirpik uzatma gibi amaçlarınız varsa bunu daha sonraki yazılarımızda detaylıca anlatacağız. Ama yineliyoruz kirpikleriniz aniden veya çok hızlı dökülürse sağlığınız için uzman hekimlerden yardım alınız. Kirpik dökülmesini kendi başına durdurmanız mümkün değil. Bunu aklınızdan çıkarmayın. 

Kirpik Ekimi


Genellikle ülkemizde kirpik eklemeyle karıştırılan bir metoddur kirpik ekimi. Kirpik ekleme, ipek kirpikte anlattığımız 3 ay süreli takma kirpik monte etme işidir. Ancak kirpik ekimi uzman doktorlar tarafından yapılan, ense bölgesi kıllarından alınan kıl köklerinin kirpiklere ekilme yöntemidir. Saç ekimiyle benzer bir işlemdir. Özellikle tam kirpik dökülmesi yaşayanların sık tercih ettikleri bir operayondur. Uzun yıllar kalıcı olacak kirpikler sağlanır bu metodla. Ama kirpikleri tamamen dökülmüş kişiler dışındakilerin bu tazr operasyonlara yönelmesi çok lüzumlu ve mantıklı değildir.


Kirpik Ekimi Fiyatı


Kirpik ekimi uzman saç ekim merkezlerinde uzman doktorlar tarafından yapılan bir işlemdir. İşlem için ortalama olarak 1000 lira ile 3000 lira arasında bir fiyat talep edilmektedir. Tabi karar sizin ancak eğer kirpikleriniz tamamen dökülmediyse bu tarz uygulamalar yaptırmak ne kadar gerekli olduğunu siz belirleyeceksiniz.

Kirpik Dökülmesi yazımız burada bitiyor, sizde değerli görüş öneri ve fikirlerinizle yazımıza yorumlar aracılığıyla katkıda bulunabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz, yorumlar ve paylaşımlar için şimdiden teşekkürler.

bdmyagikrpkx

0 yorum:

Yorum Gönder