24 Ağustos 2014 Pazar

badem-yagi.org olarak kirpik ile ilgili serimizin son yazısı olan kirpik bakımı yazımıza başlıyoruz. Kirpik ile ilgili merak ettiğiniz bir çok soruya doğru bilgilerle cevap vermeye çalıştığımız serimizin bu son yazısında size kirpik bakımı, kirpik boyama ve kirpik bakım yağı konularında hakkında bir yazı hazırladık şimdiden iyi okumalar.

Kirpik Bakımı Nedir


Makyajın ana unsuru, göz makjının ise olmazsa olmazı kirpiklerdir. Kirpikler gözümüze yabancı maddeler kaçmasını engelleme işlevi gördükleri için aslında bakımları kadın erkek farketmeksizin bütün insanlar için önemlidir. Tabi düzenli göz makyajı yapan, kirpik kıvırıcı, göz kalemi, eyeliner ve maskara kullanan kadılar için kirpik bakımı daha önemli bir hale geliyor. Kirpik bakmını kirpik makyajı olarak algılamamak lazım. Kirpik bakımı daha çok kirpik makyajı uygulamaları ve kullanılan ürünlerden sonra kirpiklerde meydana gelen hasarı ortadan kaldırmak için yapılan bir bakımdır. Kirpik bakımı, kirpik dökülmesi sorunu yaşayan veya kirpik gürleştirmek isteyenlerin de tercih ettikleri bakım yöntemlerinden oluşur.

Kirpik bakım yöntemlerine dair çok fazla bilgi var ve üzülerek belirtmek gerekirse çoğu boş ve safsata olan tarifler içeriyor. Kirpik bakımında kirpik diplerini ve kirpikleri besleyecek maddeler ve yağlar var, ancak akla gelen yağı ve otu sanki mucize yaratacakmış gibi anlatanlara karşı sizi uyarıyoruz. Özellikle internette alıntı metoduyla oluşturulan içeriklerin çoğu uydurma.

Kirpiğe İyi Gelen Vitamin ve Yağlar


Kirpik bakımında kullanılabilecek ve kirpik dipleriyle kirpiklere faydalı vitaminler şunlardır B3 vitamini, B5 vitamini, C vitamini, E vitamini dir, bunlardan b3,b5 ve c vitamini suda çözünürken e vitamini yağda çözülür.

Kirpik bakımında kullanılabilecek yağlar ise Avokado Yağı, Hint Yağı, Badem Yağı ve Skualen'dir. Kirpik bakım yağlarını kirpik diplerine ve kirpiklere uygulayabilirsiniz.

Kirpik Gürleştirici ve Uzatıcı Bakım


Kirpik çıkarmak gibi amaçlarınız varsa bu bakımı yapabilirsiniz. Kirpikleri çıkarıcı bakımların özü kirpik diplerinin beslenmesidir. Ancak kirpik uztıcı bakımlarda bu noktada aynı etkiyi gösterir, yani kirpik gürleştirici ve uzatıcı bakımlar birbirinin aynısıdır.

Kirpiklerinize yapacağınız vitamin bakımları kirpik çıkarıcı ve uzatıcı etkiler gösterecektir. Kirpikler için vitamin bakımını şöyle uygulayabilirsiniz.

1 çay kaşığı destile su (yoksa damacana suyu da olur)
C vitamini L-Ascorbic Acid
B5 vitamini d-panthenol
B3 vitamini niacinamide

1 çay kaşığı suyu bir yemek kaşığının içerisine dökün, sonra 3 adet kulak çubuğu alın, ilkini C vitaminine batırıp yemek kaşığına sokun, ikincisini b5 vitaminine batırıp yemek kaşığına sokun, üçüncüsünü b3 vitaminine batırıp yemek kaşığına sokun. Yemek kaşığında bu üç kulak ubuğunu iyice gezdirin, suyla birlikte katı olan c vitamini ve niacinamid, 1 çay kaşığı su koyduğunuz yemek kaşığında iyice eriyip suya karışacaktır. İyice karıştırdıktan sonra o kulak çubuklarını üst ve alt göz kapaklarının dibine uygulayın, dikkat edin karışımı gözlerinize kaçırmamaya özen gösterin.

Kirpik Bakım Yağı


Kirpiklerinize vitamin bakımını yaptıktan 1 dakika sonra yağ bakımını yapacaksınız. Bu bakımları sadece akşamları yapmanız yetecektir. Bakımlar sayesinde yapısı zayıflayan, dökülmeye başlayan kirpikleriniz kendine gelecek daha gür ve uzun olacaklar.

30 ml badem yağı
30 ml hint yağı
30 ml avokado yağı
10 ml e vitamini
10 ml skualen

Bu yağları bir kavanozda karıştırın e vitamini ve skualeni de ilave edin, vitaminin saf olanını edinin ampul olanlar az oranda e vitamini içerirler, saf vitamin bal kıvamında bir sıvıdır. Herhalde kullanım olarak size 1 sene kadar yetecek ekstra kuvvetli bir kirpik bakım yağı elde etmiş olacaksınız. Temiz bir kulak çubuğu yardımıyla vitamin bakımı yaptığınız kirpiklerinize bu kirpik bakım yağını uygulayın. Bu yağ karışımına badem yağı yerine jojoba yağı da ilave edebilirsiniz aklınızda bulunsun.

Akşamları yapacağınız bu kirpik bakımı ile kirpik diplerini ve boylarını makyaj malzemelerinin olumsuz etkilerinden koruyacaksınız. Kirpik dökülmesi ve kirpiklerinizi güçlendirme ve kirpik uzatma noktalarında da bu kirpik bakım yağı ve kirpik bakım kürü oldukça işinize yarayacak.

Kirpik Boyama


Unutmadan size kirpik boyama hakkında da bilgi verelim, aslında maskara, göz kalemi ve eyeliner uygulama teorik olarak kirpik boyamaktır. Ancak kirpik boyama denilince kirpikleri bazı durumlardan dolayı yaşlanma, pigment değişimi, kirpik rengindeki açılma, kirpik renk değişikliği, açık tenli insanların tercih ettikleri bir yöntem olan kirpik boyama, kuaförler, güzellik salonları ve evde kadınlar tarafından yapılmaktadır. Kirpikler kaşlarla birlikte boyanırlar, aslında bu duruma genelde kaş kirpik boyama adı bu yüzden verilir. Yukarıda saydığımız kirpik boyama nedenleri kaşlar için de geçerlidir.

Kirpik Nasıl Boyanır


Boyanacak kaş ve kirpikler iyice temizlenir, bu temizleme işlemini nazikçe yapmalısınız. Daha sonra göz altı ve göz üstüne koruyucu ped veya bant denen koruma ürünü yapıştırılır bunun amacı boyanın gözaltı ve gözüstüne taşması durumunda ciltte kalmamasıdır. Eğer koruyucu pediniz yani bandınız yoksa shea butter veya vazelin de kulanabilirsiniz, yağı sürerseniz gözaltı ve göz üstüne boya taşsa bile yağdan dolayı cildinize işleyemez.

Daha sonra cam bir kapta kirpik boyası karıştırılır ve boya uygun bir fırça yardımıyla kirpiklere uygulanır. Kirpiklere boya uygulandıktan sonra 15 dakika kadar beklenir. Sonrasında ıslak bir süngerle boya nazikçe kirpiklerden silinir. Silinme işleminden sonra 30 dakika beklenir ve kirpik ve boyandıysa kaş bölgesi nazikçe temizlenir. 

Kirpik bakımı ve boyama yazımız burada bitiyor, siz de değerli soru görüş ve bilgilerinizi yorumlar aracılığıyla bize iletebilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorumlar ve paylaşımlar için şimdiden teşekkürler. bdmyagikrpkx


 

4 yorum:

 1. çok faydalı bir yazı teşekkürler. kirpik boyası markası önerebilirmisiniz

  YanıtlaSil
 2. kirpik boyası ile ilgili bir çok marka var, deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz her insanda farklılıklar gösterebilir, siz ucuzlarından başlayıp deneyerek zamanla en idealin bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Göz veya göz kapaklarına C vitamini preparatlarınin uygulanmadigi bilgisini edindim.Bu saglikli mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bütün göz çevresi kremlerinde c vitamini kullanır kozmetikçiler. c vitamini cilde zararı olmayan bir maddedir. ama tabi c vitamini diye ne kullandığınıza da bağlı. yani içinde iki damla c vitamini olan bir şeyde çok başka şeyler olabilir.

   Sil