11 Ağustos 2014 Pazartesi

badem-yagi.org olarak hamilelik döneminde cilt bakımı ve çatlak tedavisi amaçlı kullanılan badem yağının bu alanda kullanımını anlatan bir yazı hazırladık umarız siz değerli okuyucularımızın faydalanacağı bir kaynak teşkil eder.

 

Hamile Cilt Bakımı


Hamile kadınların gerek hamilelik öncesi gerekse sonrası oldukça sık kullandığı badem yağını inceleyeceğiz. İlk önce hamilelik çatlaklarına bakmakta fayda var, bir çok hamile kadının baş belasıdır hamilelik çatlakları.

Hamilelik Çatlağı


Ciltte ortaya çıkan pembe beyaz renkli, yara izine benzeyen değişimlere gebelik çatlaklağı denilmektedir. Çatlağın belirgin görüntüsü deride ufak ve fazla derin olmayan çöküntüler şeklindedir. Çok açık tenli kadınlarda pembemsi bir rengi de olabilir, esmer tenli kdınlarda ise etrafındaki cilt bölümlerinden oldukça açık renkte görülmektedir.
 
Çatlaklar genelde ciltte bulunan kollajen adı verilen maddenin ayrılmasından dolayı görülürler. Ağrılı olamamkla birlikte hafif bir kaşıntıya yol açabilirler. Çatlaklar insan vücudunda en sık karnın alt bölümlerinde görülmekle birlikte kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile görülebilirler.


Çatlak

 

Çatlaklar genelde aile kökenlidir ve genetik yatkınlık çatlakların ortaya çıkmasında önemlidir. Anneniz ya da kız kardeşlerinizde varsa büyük olasılıkla sizde de görülecektir.

Hızlı ve ani kilo artışı, çatlaklara yol açar, çok hızlı ve fazla miktarda kilo aldıysanız çatak ile karşılaşma olasılığınız yüksek demektir.

Eğer önceki hamileliklerinizde çatlak olduysa bu hamileliğinizde de oluşması kuvvetli bir olasılıktır. Eski çatlakların rengi geçici olarak koyulaşır, lakin yeni çatlaklar oluşmaması için tedbir almalısınız, badem yağı ve kakao yağı kullanabilirsiniz.

Beslenmenin çatlak oluşumuna etkileri bilinmektedir. Düzenli ve yeterli miktarda sıvı alan ve dengeli beslenen kadınlarda daha az ve daha hafif şiddette çatlak oluşmaktadır.
 

Badem Yağı ve Hamilelik Çatlakları


Badem yağ olarak acı badem yağı ve tatlı badem yağı olarak ikiye ayrılır. Dünyada en çok kullanılan yağ tatlı badem yağıdır. Tatlı badem yağı, çok önemli bir e vitamini kaynağıdır. Ayrıca Badem yağının yapısında kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, potasyum ve çinko bulunmaktadır.

Karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır. Ayrıca kirpiklerin bakımında da oldukça etkilidir.

Gebelik sürecinde düzenli badem yağı kullanmak, çalakların oluşmasını azaltıcı etkilere sahiptir. Badem yağını saf kullanabileceğiniz gibi kakao yağı, mango yağı, shea butter, gibi katı bitkisel yağlarla da kullanabilirsiniz.

Badem yağında bulunan yağ asitleri, hamilelik çatlaklarına iyi gelmekte ayrıca doğal olması nedeniyle güvenle kullanılmaktadır. Çünkü hamilelik çatlaklarına karşı üretilen bir çok kremin yapısında bulan maddeler güvenli değildir. Hamilelik çatlaklarına karşı üretilen kremlerde genellikle, paraben, vazelin (kremlerde petrolatum olarak yazılan vazelin bir petrol yağıdır) likit parafin (tıpkı vazelin gibi petrolden elde edilir). Badem yağı bu noktada kullanılabilecek iyi bir alternatiftir.


Çatlak Bakım Yağı

 

Badem yağını çatlaklar için tek başına kullanmak yetersiz gelebilir. Kakao yağı, avokado yağı, jojoba yağı ve e vitaminiyle karıştırıp iyi bir çatlak bakım yağı elde edebilirsiniz. Çatlakların oluşmadan önce bakımla önlenmesi oluştuktan sonra giderilmesinden kolaydır, unutmayın ki oluşmuş çatlakları gidermek oldukça zordur. 

Edit Tarihi: 19.Ağustos.2014

Çatlaklar konusunda daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazının üzerini tıklayarak Kakao Yağı sitesindeki yazıları okuyabilirsiniz. 

Çatlak Bakım Yağı

Yazımız burada biterken, umarız severek okuduğunuz faydalı bir hamilelikte badem yağı yazısı olmuştur. Sizde değerli, görüş fikir ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Eğer hamilelik çatlakları ile ilgili yazdıklarımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak sitemizi paylaşırsanız çok seviniriz.
bdmyagicltbkmx

0 yorum:

Yorum Gönder