11 Ağustos 2014 Pazartesi

badem-yagi.org olarak size bu yazımızda badem yemişinin faydalarını anlatan bir yazı kaleme aldık iyi okumalar. 

Bademin Faydaları Nelerdir

 

Badem bitkisi kuruyemiş olarak oldukça sık tüketilir. Buzda dondurularak satılan buzlu badem sevilen bir yemiştir. Badem bitkisi çok eski çağlardan beri insanlarca tüketilmektedir. Bademin iyi bir omega 3 kaynağı olduğu bilinmektedir. Bademin içerisinde bulunan badem yağı sayesinde kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından zengin olan tatlı badem, besleyici ve iştah kesici bir besindir. Bu arada badem denilen madde genelde tatlı bademdir. Tatlı badem badem olarak adlandırılır. Acı badem ayrıca tanımlanan bir maddedir ve tatlı bademden çok farklı bir yapıda olup acı ve zehirlidir. 

Kalp ve Damar

 

Badem kalbe ve damara dost bir yiyecektir. Ancak unutmamak gerekir ki badem fazla tüketildiğinde faydasından çok zarar görülebilir. Günde en fazla 20 adet badem tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Bu arada tuzlu badem gibi ürünler bademin yararlarını oldukça fazla düşürmektedir. Yağda kızartılan, şeker veya şerbette bekleyen bademler kalp ve damar için iyi değildir.
 
Kan şekerini düzenleyici, kolesterolü düşürdüğü bilinen badem meyvesi damar sertliğini önleyici etkilere sahiptir. Günde düzenli olarak tüketilen 5 adet Badem'in kalp krizi riskini düşürdüğü bilinmektedir. 

Beyin

 

Badem'in zihin gelişiminde oldukça etkili bir besin olduğu söylenmektedir. Zihinsel ve bedensel yorgunluk için badem tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan çalışmalarda Alzheimer için oldukça etkili olduğu görülmüştür. Strese ve depresyona iyi gelmektedir. Başta aşırı gerilim, yorgunluk ve baş dönmesi gibi durumları azalttığı bilinmektedir. Bunamaya iyi geldiği ve günde 5 adet badem tüketen insanların beyin hücrelerinin daha sağlıklı geliştiği bildirilmiştir. 

Beslenme

 

Badem özellikle yoğun ve ağır iş yapanların ve hamilelerin beslenmesinde kullanılması tavsiye edilen bir yemiştir. Badem tüketimi metabolizmayı ve kan şekerini ayarladığı için aşırı yemek yeme isteğini azaltır. Obeziteye karşı kullanılabilir. Böbrek gibi sindirim sistemi organlarına çok faydalıdır. Tokluk hissi verdiği bilinmektedir.
Ayrıca bademin;
  • Kemikleri güçlendirdiği kemik erimesini engellediği bilinmektedir,
  • Vücut direncini arttırıcı ve zindelik verici özellikleri vardır
  • Tat alma duyusunu güçlendirir
  • Anne sütünü arttırır
Gibi yararları bulunmaktadır.

 

Bademin Zararları

 

Badem aşırı tüketilirse, oldukça fazla kalorili olmasından dolayı kilo aldırabilir. Ülkemizde kuruyemiş tüketimi bir hayli yaygındır, bu yaygınlıktan dolayı insanlar fazlaca kuruyemiş tüketmektedirler. Bademi sabah kahvaltıdan önce yemek faydalıdır. Akşam özellikle alkol ile birlikte tüketilmesi durumunda kilo aldırıp obeziteye neden olabilir.

Ayrıca acı badem oldukça zararlı bir bitkidir. Zahirli etkileri bilinmektedir. Çeşitli kaynaklardan kulaktan dolma bilgilerle tüketilmemesi gerekmektedir. Acı bademin fazla tüketilmesi yapısında bulunan amygdalin maddesi suyla birleşince siyanür açığa çıkarır fazla tüketilmesi zehirleyicidir.

Tatlı bademin de aşırı tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir. Ayrıca potasyum hassasiyeti bulunan kişilerin fazla badem tüketmemeleri gerekmektedir.

Bademin faydaları ve zararlarını anlatan yazımız burada bitiyor. Sizde değerli görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, Daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. bdmyagix

0 yorum:

Yorum Gönder