11 Ağustos 2014 Pazartesi

bademyagi.org olarak sizin için badem yağının çıkarıldığı badem hakkında bir yazı hazırladık. Badem ve bademin faydalarının anlatıldığı yazımızda, bademin kullanım alanları da siz değerli okuyucularımızın ilgisine sunulmuştur.

Badem


Badem gülgillerin alt familyasından meyvesi yenebilen küçük bir ağaç türüne badem ağacı denir. Badem ise bu ağacın meyvesidir. Birçok meyve gibi yenilemez, çekirdeğin dışı derimsi bir örtü ile kaplıdır ve bunun içinde, sert bir kabuk ile kaplı, yenilebilir çekirdek kısmı bulunur. Bu kısım kuru yemiş olarak tüketilir. Çekirdeğinden badem yağı çıkarılmaktadır.

Badem ağacı daha çok güneybatı Asya’da yaygındır. Bazı cinsleri kültüre alınarak İngiliz adalarına kadar kuzeyde de yetiştirilebilir. Badem küçük bir ağaçtır, 4-9 m uzunluğuna ulaşır. Mızraksı yapraklara sahiptir ve bu yapraklar yaklaşık 6-12 cm uzunluğunda olup kenarı dişlidir. Çiçekleri genelde beyaz veya açık pembe, 5 taç yapraklı ve 3-5 cm çapındadır.

Bademin yabani formu Akdeniz bölgesi’nde Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün’de yetişir. Badem ilk kez bu bölgelerde tarımsal faaliyette yetiştirilmiştir. Yetiştirilme ve kültüre alınmasından önce, yabani bademler yiyecek olarak toplanır ve büyük ihtimalle kavurma benzeri yollarla arındırılırlardı. Arkeolojik açıdan badem, Tutankhamon’un kabrinde (yaklaşık M.Ö 1325) bulunan meyvelerdendir. 

 

Badem Üretimi


Global badem üretimi yaklaşık 1,5 milyon ton civarındadır Yunanistan, Çin, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve ABD ana üreticilerindendir. Badem sıcak ılık iklim ister, kurağa çok dayanır. Nemli havadan, soğuk rüzgardan hoşlanmaz İlkbaharda erken çiçek açtığı için, geç gelen kırağılarda çiçekleri donar, meyve yapamaz. Badem daha çok aşıyla yetiştirilir. Bazı çeşitleri tohumla da ürer. Fidanlar 3-4 yaşında meyveye yatar. 40-50 yıl ömrü vardır. Olgunlaşan meyvelerin dış kabuğu kurur ve açılır. Kendiliğnden yere düşenler toplanır. Çağlası, meyve içi çerez olarak yenir; şekerlere, pastalara konur. Ayrıca ikisi arasında taze iç badem olarak da tüketilmektedir. Yağı sanayide kullanılır. Bademin bileşiminde %54 yağ, %16,9 nişasta vardır. Madensel tuz ve vitamince zengindir.

1. Diş bademi: Yarı yumuşak kabukludur. Meyvesi iri; kabuğu delikli, kalınca yumuşak ve sarıdır. Dişle kolay kırılır. İçi yassı, geniş ve tatlıdır. Eylül’de olgunlaşır.

2. Taş bademi: Meyvesi orta iri, kabuğu sarı ve serttir. Zor kırılır. İçi dolgun, tatlı ve dayanıklıdır. Ekimde olgunlaşır.

3. Nurlu bademi: İlk olarak 80′li yıllardan sonra badem üretimiyle Datça yarımadasının uç bölgelerinde bulunmuştur. Kabuğu sert, meyvesi bilinen örneklerden daha iri ve tatlıdır. Ağustosta diğer cinslerine göre 15 gün geç olgunlaşır.

4. Gababağ: Nurlu bademinden daha küçüktür ve görüntüsü şeftali çekirdeğini andırmaktadır. Ağustosta olgunlaşır.

5. Acıpayam: Meyvesi daha küçük ve şeftali çekirdeği gibi acıdır. Genellikle badem yağı üretiminde kullanılır. Ağustosta olgunlaşır.

6. Şeytan payamı: Çok küçük olması ve meyvesi çıkarılırken kabuğunu kıran kişiyi çok uğraştırması sebebiyle bu ismi almıştır. Fındık büyüklüğündedir ve tatlıdır. Ağustosta olgunlaşır.

 

Tatlı Badem


Tatlı badem tohumlarında az miktarda protein, demir ve kalsiyumla birlikte yüksek oranda yağ bulunur. Badem yağı cilde ve saçlara iyi gelir. Antioksidan e vitamini yönünden oldukça zengin olan badem bu özelliği ile yaşlılık etkilerinden ve pek çok hastalıktan koruyucudur. Özellikle de çocuklar için sağlık deposudur.

 

Acı Badem


Acı badem bir badem türüdür ancak dikkatli kullanılmalıdır. Ağız yoluyla alındığında göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici etkisi olmakla birlikte yüksek dozda alındığında zehirlenme etkisine sebep olacağı için çok dikkatli olunmalıdır.

 

Bademin Faydaları


Aşağıda bademin bazı faydalarını başlıklar halinde sıraladık iyi okumalar.

Vitamin mineral için iyi bir kaynaktır:

Yeterli miktarda karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunur. Yarım çay bardağı badem günlük manganez ihtiyacının yüzde 45′ini, bakır ihtiyacının yüzde 20′sini karşılar.

Hastalıklardan korur:

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki badem tüketimi koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Badem LDL (kötü huylu) kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar için çifte koruma sağlar. Araştırmalar, düzenli badem tüketenlerin total kolesterolde yüzde 4-12 oranında düşme olduğunu göstermiştir. Yarım çay bardağı badem 18 gram yağ içerir. Bunun 11 gramı kalp için faydalı olan doymamış yağlardan oluşmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Badem iyi bir antioksidan olan, immün sistemi destekleyen E vitaminin ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca magnezyum, bakır, riboflavin (B2) ve fosforun da iyi kaynaklarındandır.

Kilo vermeye yardımcıdır:

İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar, ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. İspanya’da yapılan, Obesity dergisinde yayımlanan, 28 ay süren ve 8865 yetişkin erkek ve kadın üzerinde uygulanan bir çalışmada, haftada en az iki kez badem tüketen kişiler hiç tüketmeyenlere göre yüzde 31 daha fazla kilo kaybetmiştir.

Safra taşlarının oluşumunu önler:

Nurses Health Study’de 20 yıl boyunca yaklaşık 80 bin kadının diyetleriyle ilgili toplanan verilerde, haftada 28 gram badem, fıstık veya fıstık ezmesi tüketmenin, safra taşlarının oluşma riskini yüzde 25 oranında azalttığı saptanmıştır.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız, umarız severek okuduğunuz faydalı bir yazı olmuştur. Eğer badem ile ilgili yazdıklarımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için sosyal medyada sitemizi paylaşırsanız çok seviniriz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. bdmyagix


Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Badem
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24315808
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

0 yorum:

Yorum Gönder