11 Ağustos 2014 Pazartesi

badem-yagi.org olarak, sakal bakımının en önemli unsuru olan badem yağı hakkında bir yazı hazırladık. Badem yağı sakal yazımızı severek okuyacağınızı umut ediyoruz.

Badem Yağı Sakal


“Badem yağı, güzellik amacıyla veya ayakkabı koruma amacıyla kullanılan bir tür yağdır. Ayrıca çok tercih edilmemesine karşın ney sazının bakımında da kullanılır. Badem ağacı tohumlarından soğuk sıkma ile elde edilen, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Kaşları yanan/küsen ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi çok başarılı sonuçlar verir. Özellikle karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır.” (bu bölüm wikipedia alıntısıdır)

Sakal bakımı erkekler için oldukça önemlidir; her ne kadar günümüz iş hayatı sakal ve bıyık bırakma noktasında zorlayıcı olsa da hala bir çok erkek tarafından bıyık ve sakal imajı tercih edilmektedir.

Badem yağının sakalların daha canlı ve gür çıkmasını sağlar, ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı sakal çıkmayan bölgelerde kökleri besleyerek yeniden oluşuma yardımcı olur. bu boktada badem yağı bıyıkbakımı içinde oldukça önemlidir.

Sakal Bakımı


Eliniz yardımıyla badem yağını sakal ve bıyıklarınıza sürünüz ve iyice yediriniz. Bu işlemi yaptıktan sonra 3 saat kadar yüzünüzü yıkamayınız.

Ayrıca, badem yağı sakal bakımında başka maddelerle de kombine edilebilir. örneğin 20 ml badem yağının içerisinde 3 diş sarımsağı ezerek 1 ay kadar bekletip sarımsakları tülbent yarımıyla ayıklarsanız, sarımsak özlü bir badem yağı elde edersiniz. Bu yağ karışımı sakal bakımında oldukça faydalıdır. Karışımdaki kokunun önüne geçmek ve yağı daha fazla kuvvetlendirmek için için 4-5 damla lavanta yağı ve hint yağı kullanabilirsiniz.

Badem yağının sakal bakımında bir diğer yardımcısı hint yağıdır, saf badem yağı yerine hint yağıyla karıştırarak da kullanabilirsiniz. bu karışım sakal köklerinizi besleyeceği gibi, sakallarınızı da kuvvetlendirir. Badem yağı gibi ana bitkisel yağları saf kullanmak yerine başka yağlarla karıştırmak her daim daha iyi sonuçlar vermektedir.

Ayrıca tıraş sonrası sakal ve bıyık bakımında faydalanabileceğiniz bir diğer yağ shea butter yağıdır. Bu yağı özellikle her tıraş olduğunuzda sakal ve bıyık kısımlarına uygularsanız, hem cildinizi besler hem de sakal ve bıyık tıraşı sonucu oluşan kesik ve tahrişlerin önüne geçer.

Sakal Dökülmesi

 

Sakallar bazen normalden hızlı dökülebilir, bu noktada halk arasında sakal kıran denen alopesinin bir türü sizde de olabilir. Eğer sakallarınızda para büyüklüğünde açılmalar meydana gelirse derhal bir hekime muayene olunuz. Doktor yardımıyla bu hastalığa karşı çözüm bulabilirsiniz.

Sakal Çıkarmak


Bir çok erkek sakallarının çıkması noktasında arayış içerisindedir. Eğer siz de sakal çıkarıcı bir takım yöntemler arıyorsanız aşağıda yazdıklarımız size oldukça fayda sağlayacaktır. 20 ml badem yağı ve 20 ml hint yağı karışımının içerisine 4-5 diş sarımsak ezip bekletirseniz, oldukça iyi bir baz oluşturursunuz. Daha sonra bu karışımı tülbentten süzerek sarımsaklardan arındırın, ardına karışıma bir yemek kaşığı çörek otu yağı ilave ediniz. Elinizdeki yağı her gece yatmadan evvel sakallarınıza uygulayınız. Böylece badem yağı ile oldukça iyi bir sakal bakım yağı elde edersiniz.

Sakal Bakım Yağı


Sakallarınızın seyek olduğu bölgede sakal artışı sağlamak, sakallarınızın daha gür olmasını sağlamak, hızlı sakal uzatmak, sakal çıkarmak ve sakal bakımı için aşağıdaki sakal bakım yağını yapabilirsiniz. 

30 ml badem yağı
30 ml hint yağı
30 ml avokado yağı
10 ml biberiye yağı

Yağları karıştırıp bir şişeye dökünüz. geceden sakal diplerinize sürün. Sabah yüzünüzü yıkayın bu yağ karışımı 4 ila 6 ayda sakallarınızda ciddi bakım yapacaktır. Ayrıca sakal çıkarma yazıma da bakabilirsiniz.

Badem yağı sakal ile ilgili bu yazımız burada bitiyor. Umarız severek okuduğunuz faydalı bir yazı olmuştur. Eğer badem yağı ve sakal ile ilgili yazdıklarımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak sitemizi sevdiklerinizle paylaşırsanız çok seviniriz. bdmyagisakalx
 

Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Badem_ya%C4%9F%C4%B1

30 yorum:

 1. badem yağını tıraş olarak mı sürmemiz gerekiyor. yoksa sakal bıyık uzunken de kullanılabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tıraş olduktan sonra sürebilirsiniz. ama tek başına yeterli gelmez. shea butter ve e vitamini de katarsanız faydası artar. e vitamini bal kıvamında olan kahverengi saf formunu kullanın ampüller seyreltik haldeler. sakal bıyığa sürerekte kullanabilirsiniz ama az sürün geceden sürün çok az sabah yüzünüzü yıkayın.

   Sil
 2. Hocam bu kullanılacak olan badem yağı, acı badem yağı mı yoksa tatlı badem yağı mı teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle tatlı badem yağı kullanmalısınız. acı badem yağı zehirli bileşikler içeren uçucu bir yağdır.

   Sil
 3. Badem ve hint yagını karışdırıp içine 4-5 diş sarımsak demişsiniz.. Sarımsagın posasını kaç gün bekletcez ve çörek otu yagı atın demişsiniz.. Atmasakda bi sonuç alırmıyız.. Sakallarımın ve bıyıklarımın gür ve kalın telli olmasını istiyom..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. orjinal hint yağı ve orjinal badem yağıyla yaparsanız sonuç alırsınız. posa 10 gün beklesin. çörek otu yağı olmasa da olur.

   Sil
  2. ""20 ml badem yağı ve 20 ml hint yağı karışımının içerisine 4-5 diş sarımsak ezip bekletirseniz, oldukça iyi bir baz oluşturursunuz. Daha sonra bu karışımı tülbentten süzerek sarımsaklardan arındırın, ardına karışıma bir yemek kaşığı çörek otu yağı ilave ediniz.""
   1.soru ) bu karışım kaç saat yüzümüzde beklemeli.. 2.soru ) bende kirli sakal var sakalı kesmeden de sürsek fayda saglarmı..
   3.soru ) ben 3 saat beklettim sonra yüzümü şampuanla yıkadım.. Nası kullanmam gerek..
   4.soru) samırsakla çok kötü kokuyodu içine 5-10 dmla lavanta yagı koydum zararı veya faydası olurmu.
   5.soru) sacımda dökülme oluyo seyrak ve cansız.. Sakalımla beraber saçımada sürsem fayda edermi

   Sil
 4. ""20 ml badem yağı ve 20 ml hint yağı karışımının içerisine 4-5 diş sarımsak ezip bekletirseniz, oldukça iyi bir baz oluşturursunuz. Daha sonra bu karışımı tülbentten süzerek sarımsaklardan arındırın, ardına karışıma bir yemek kaşığı çörek otu yağı ilave ediniz."" 1.soru sarımsagıbkaçgün bekletip posasından süzecegiz.
  2.soru çörek otu yagını katmasakda etkili olurmu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10 gün bekletin. çörek otu yağsız da olur.

   Sil
 5. 20 ml badem yağı 20 ml hintyağı 10 ml biberiye yağından karışım hazırladım fakat ciltde yanma ve hafif kaşıntı var nedeni nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biberiye yağı yapıyordur. bölgede dolaşımı hızlandırır.

   Sil
 6. Sakallarim nerdeyse hic yok fauller ve cene bolgesi cene bolgesi zaten yillardir vardi bugun badem yagi ve yilant yagi aldim karistirdim faydasi olur mu yada baska öneriniz var mi ?

  YanıtlaSil
 7. yılan yağı diye bir yağ yok boşa umut bağlamayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yapmam gerekiyor peki ?

   Sil
  2. bu tarz saçma sapan şeylere pirim vermeyin yeter

   Sil
 8. iyi akşamlar. sakallarım çıkıyor ama bazı bölgelerde seyreklikler var bir çok karışım yazmışsınız ama hangisini kullanıcağımı anlamadım. ve şuanda kirli sakalım var önericeğiniz karışımı sakal varken mi yoksa traş olup mu kullanmam gerekiyor teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sakal varken de kullanabilirsiniz. sakal diplerine sürünüz. b5 vitamini sürebilirsiniz, ayrıca e vitamini

   Sil
 9. Peki bu karışimi badem yagiyla hint yağı karışımını kaç gün kullanmada etkisini gösterir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. muhtemelen 3 ay boyunca kullanın b5 vitamini de sürebilirsiniz

   Sil
 10. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 11. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 12. ""20 ml badem yağı ve 20 ml hint yağı karışımının içerisine 4-5 diş sarımsak ezip bekletirseniz, oldukça iyi bir baz oluşturursunuz. Daha sonra bu karışımı tülbentten süzerek sarımsaklardan arındırın, ardına karışıma bir yemek kaşığı çörek otu yağı ilave ediniz.""
  1.soru ) bu karışım kaç saat yüzümüzde beklemeli..
  2.soru ) bende kirli sakal var sakalı kesmeden de sürsek fayda saglarmı.. Yoksa jiletle kesmek şartmı.
  3.soru ) ben 3 saat beklettim sonra yüzümü şampuanla yıkadım.. Nası kullanmam gerek..
  4.soru) samırsakla çok kötü kokuyodu içine 5-10 dmla lavanta yagı koydum zararı veya faydası olurmu.
  5.soru) sacımda dökülme oluyo seyrak ve cansız.. Sakalımla beraber saçımada sürsem fayda edermi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 karışımı ne kadar bekletirseniz o kadar iyi
   2 sakalı kesmeden de sürebilirsiniz
   3 uzun süre bu yağlarla bakım yapın. ayrıca b5 vitamini sürün
   4 lavanta yağı kokuyu alır faydalıdır ama orjinal lavanta yağıysa
   5 saçınıza da sürün besler

   Sil
 13. merhaba hocam iyi günler ben sakal ve bıyığımı güçlendirmek ve bakımını yapmak için bahsettiğiniz badem,hint,biberiye,avakado,çörekotu yağlarını karıştırıp ezilmiş sasrımsakla bekletip lavanta yağıyla kullanayım diyorum farklı bileşimler vermişsiniz bu şekilde hepsi beraber nasıl bir etki yapar acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. farklı bileşikler değil aslında birbirine yakın şeyler. hint yağı, biberiye yağı, badem yağı bunların temeli

   Sil
 14. Ben karışımı ; badem yagi ile hint yagini ezilmis olan sarmsagin icine döküp suzmeden çörek otu yagini döktüm bi sıkıntı olurmu acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sıkıntı olmaz. beklesin daha iyi. ama süzerseniz daha rahat kullanırsınız.

   Sil
 15. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 16. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil