11 Ağustos 2014 Pazartesi

badem-yagi.org olarak ney bakımı ve badem yağının neye faydalarını anlatan bir yazı hazırladık. umarız yazımız başta neyzenler olmak üzere okuyan herkese faydalı olur.

Ney Bakımında Badem Yağı


Badem yağı ney bakımında nasıl kullanılır makalemizde, bir çok enstrümanın bakımında kullanılan badem yağını anlatacağız.

 

Neyin Bakımı Nasıl Yapılır


Kamış bir ney aldınız ve bakımı konusunda bilgi sahibi değilsiniz? Ney’in en önemli bakımı yağlamakla başlar. Ney yağlama konusunda bir kaç çeşit yağla yağlayabilirsiniz. Bunlardan en çok kullanılanları; badem yağı, ay çiçek yağı, fındık yağı, sıvı vücut masaj yağı dediğimiz vazelin vb. gibi yağlardır. Tavsiye edilen yağ badem yağıdır. Hamilelik çatlaklarında dahi kullanılan badem yağı zararsızdır.

 

Ney Yağlama


Ney yağlamada birkaç teknik vardır: Bunlardan birisi bir kap içine yağı doldurursunuz ve neyin tüm deliklerini kapatarak neyin alt kısmını badem yağının içine sokup, üst üfleme yerinden içinize emerek yağı alttan en üst kısma kadar çıkarır ve tekrar kabın içine boşaltabilir ve bir müddet dik vaziyette yağı aktıktan sonra bir bez ile neyi avucunuzun içerisinde kurulayabilirsiniz. Başka bir teknik ise neyin baş paresi dediğimiz üfleme yerindeki plastik parçayı çıkartın ve yine altına bir kap koyarak üst kısımdan badem yağını neyin içine doğru az damlalar halinde dökün ve yine bir bez parçası ile dışa akan yağları avucunuzun içinde kuruladıktan sonra neyiniz çalıma hazırdır.

 

Neyi Yağlamanın Faydaları


Neyi yağlamak ses açısından çok önemlidir. Neyden daha net ve doğru ses çıkarmak için neyi yağlayınız. Çünkü; neyin üzerindeki boğum yerlerinden çok küçük deliklerin olması neyden rahat ses çıkarmanızı engeller. Bunlar kamışın üzerinde doğal yarıklar da olabilir. Gözle görülmeyecek kadar küçük olsa bile bunlar yağlı olduğu sürece kapanır ve ney daha bir tok sese sahip olur.

Badem yağı bakımı sayesinde neyinizin ömrü uzayacaktır. Neyinizin bakımında kullandığınız badem yağının orijinal badem yağı olmasına özen göstermelisiniz. Saf ve soğuk sıkım badem yağı bakımın daha iyi sonuç vermesini sağlayacaktır.

Badem yağı ney bakımı ile ilgili bu yazımız burada bitiyor. Umarız severek okuduğunuz faydalı bir yazı olmuştur. Sizde değerli bilgi görüş ve sorularınızı yorumlar aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. Eğer badem yağı ile ney bakımı yazımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak sitemizi sevdiklerinizle paylaşırsanız çok seviniriz. bdmyagidgrx

0 yorum:

Yorum Gönder