11 Ağustos 2014 Pazartesi

badem-yagi.org olarak sizin için badem yağının faydalarını anlatan bir yazı kaleme aldık. Cilt bakımında, saç bakımında, kirpik bakımında, kaş bakımında, bıyık bakımında, sakal bakımında ve saç uzatmada kullanılan badem yağı bu tarz alanlarda faydalanılan bir yağdır. İşte size badem yağı ve faydaları.

Badem Yağının Faydaları


Pembe ve beyaz renklerde çiçekler açan Badem Ağacının meyvesi, olgunlaştıktan sonra sert bir kabukla kaplanır. Acı badem ve tatlı badem olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır. Bademin, diğer kabuklu yemişler gibi, besin değerleri son derece yüksektir. İçerisinde bol miktarda E Vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor bulunmaktadır. Bademin ezilerek yağı elde edilir. Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılmasından elde edilir, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır.

Badem Yağı Yararları


Vücuda, beyne ve göze kuvvet verir. Yüksek kalori değeriyle kilo almaya yardımcı olur. Baş ve böbrek ağrılarını hafifletir. Soğuk algınlığı ve bronşite iyi gelir. Badem Yağı, pek çok şifayı  içinde barındıran özel bir yağdır. Badem Yağı kabızlığı gidermede yararlanılan bir yağdır. Acı badem Yağı böbrekleri temizler, böbrek iltihabını gidermeye ve böbrek kumunu dökmeye yardımcı olur. Basur olan yere sürülürse ağrı ve yanmaları giderir. Egzama kaşıntılarını azaltır. Tatlı badem yağı en eski bakım ürünlerinden biridir, insanlar badem yağının yararlarını çok eski tarihlerde keşfetmişlerdir.. Hassas ve kuru ciltlere sürülürse cildi besler ve pürüzleri giderme noktasında yararlanılır.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır

 

Badem taze olarak yenebileceği gibi olgunlaştıktan sonra çekirdeği de yenebilir. Badem, yemeklere ve tatlılara ayrı bir lezzet katmanın yanında besin değerlerini de arttırır. Badem Yağı makyaj çıkarıcı, cilt temizleyici ve yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Özellikle hamilelerin cilt çatlaklarının oluşumunu ve iz bırakmasını önlemek için kullanılır.

Badem yağı cilt ve saç bakımında çok faydalı bir yağdır, üretimi bol olduğu için fiyatı diğer bitkisel yağlara oranla daha makuldür. Saçlarınızın sağlığı için badem yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca cildiniz için de biçilmiş kaftandır. Badem yağı kişisel bakım amaçlı kullanıldığı gibi, ayakkabı bakımında kullanılabilir, deri ayakkabılara iyi bakım yapar, ayrıca badem yağı tef darbuka davul gibi ritim enstrümanları ve ney bakımında kullanılır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları


Badem yağı kuru ciltler için en büyük doğal ilaçtır. Badem yağı cildi yumuşak tutmayı sağlar. Badem yağı ince ve duyarlı ciltler için çok yararlıdır. Tatlı badem yağı, tarih boyunca güzellik için kullanılmıştır. Badem yağı günümüzde dahi en çok aranan ve kullanılan yağlardan birisidir.

Badem yağı yüzde oluşan lekeler için, siyah noktalardan tarafından gözenekleri genişleyen, kuru, ihmal edilmiş ve pullanmış ciltler için çok faydalıdır. Badem yağı, E vitamini ve mineraller açısından zengindir, bu zenginliğinden dolayı hem cildin hem de saçların E vitamin ihtiyacını giderir.

Özellikle soğuk havalarda dış etkenlerden kolayca etkilenen kuru ciltler hava soğudukça cilt daha da kurulaşır. Ciltteki bu etkileri yok etmek için en iyi şey badem yağıdır.

Badem yağının bunların dışında pratik başka faydaları da bulunur. Bir kaç damla badem yağını bir parça pamuk üstüne damlatarak akşamları makyajınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Badem yağı hem makyaj çıkarmak hem de cildi temizlemek için oldukça idealdir.

Tatlı badem yağını enstrümanlarınızı yağlamakta kullanabilirsiniz. Ney bakımı için en ideal yağlardan birisidir badem yağı, ayrıca deri vurmalı çalgılarınızı davul, darbuka, tef vb. badem yağıyla yağlarsanız ömrünü uzatırsınız. Tatlı badem yağının araç torpidolarında gelen sesi kestiğini ve aracın ön konsoluna bakım yapıp daha uzun süre kullanıma imkan sağladığını da bilmenizi isteriz.   

Badem Yağının Cilde ve Yüze Faydaları


Badem yağı içeriğindeki yoğun E vitamini ve A, B1, B2, B6 vitaminleri sayesinde cildi besler, nemlendirir ve ayni zamanda ciltteki kırışıkların görünümünde azaltmaya yardımcı olur. Zaten dikkat ettiyseniz pek çok cilt kreminin içeriğinde badem yağı vardır. Badem yağının cilde faydaları badem yağını göz çevrenizde oluşan ve kaz ayağı denilen kırışıklıklar ve göz altı morlukları için güvenle kullanabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da badem yağını asla gözünüze kaçırmamanız gerektiğini unutmayın, kaçarsa yakıcı olabiliyor.

Badem yağı kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca badem yağı saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Antioksidan e vitamini yönünden oldukça zengin olan badem yağı bu özelliği ile yaşlılık etkilerinden ve pek çok hastalıktan koruyucudur. Bunların yanında badem yağı hamilelik sırasında karın bölgesine uygulandığında, doğum sonrası çatlakların oluşmasını engellediği bilinmektedir.
 

 

Badem Yağının Kirpiklere Faydası 

 


Badem yağı kirpikleri uzatmakta faydalanılan bir yağdır, badem yağı kirpiklere bakım yapmak için kullanıldığında kirpiklerin uzaması ve bakımında etkilidir. Kiprik dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir. 

 

Badem Yağının Kaşlara Faydası

 

Badem yağı kaş bakımında kullanılan bir yağdır. kaşlara badem yağı uygulanması durumunda, kaşlardaki seyrelmeler azalır. Kaşların köklerini besler, kaş dökülmesine iyi gelir. 

 

Badem Yağının Bıyıklara Faydası


Badem yağı bıyık bakımında kullanılan bir yağdır. Eğer bıyıklarınıza badem yağı sürerseniz bıyıklarınızın beslenmesine oldukça fazla katkı sunarsınız. Bıyık dökülmesine karşı da oldukça faydalı olan badem yağı, bıyıkların daha gür ve bakımlı görünmesini sağlar.

Badem Yağının Sakallara Faydası

 
Badem yağı sakalların beslenmesinde kullanılmaktadır. Badem yağı ile yapılacak sakal bakımı sakallarınızı canlı gösterecektir. Sakal bakımında kullanılan bu yağ sayesinde sakal dökülmesi sorunlarınız oldukça azalır. 

Badem Yağının Saça Faydası


Badem yağı saç bakımında oldukça fazla kullanılan bir yağdır. Badem yağı saçların beslenmesinde çok etkilidir. Saç uzatmak için oldukça sık kullanılan badem yağı çeşitli saç bakım kürlerinin vazgeçilmezidir. Saçların boyanması, yanlış işlemler sonucu yanması durumunda yararlanılan badem yağı saçların toparlanması için kullanılabilecek en etkili ve ucuz yollardan birisidir. Ayrıca Badem yağının saç bakımında kullanılırken, bu yağa ilaveten hindistan cevizi yağı ve argan yağı da kullanılabilir.

Yazımız burada bitiyor, umarız severek okuduğunuz faydalı bir yazı olmuştur. Yukarıda badem yağının faydaları konusunda anlatılan başlıkları diğer yazılarımızda daha detaylı bulabilirsiniz. Eğer badem yağı faydaları ile ilgili yazdıklarımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için sosyal medyada sitemizi paylaşırsanız çok seviniriz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.  bdmyagix

16 yorum:

 1. Saç, sakal, kaş, bıyık için çıkartır diyorsunuz, ee yüzümüzde de tüylenme yapmaz mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapar tabi, uzun süreli kullanımı yüzde tüylenme yapar

   Sil
 2. Merhaba benim saçım seyrek bu badem yağını sürersem gürleşirmi? Bide sürersem nasıl sürmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saç diplerinize sürmelisiniz. özellikle hint yağı ve saf e vitamini (alfa tocapherol) ile karıştırınız. b5 vitamini de kullanabilirsiniz.

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. ne amaçla kullanacağınıza bağlı. ama saçınıza dipten uca uygulayabilirsiniz.

   Sil
 4. merhaba acı badem yağı göze gelirse zarar verebilir onu kullanmayın diye yazılar okudum ben daha önce peki göze gelmemesi takdirde işe yarar mı kaşlarda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır bu yağı kesinlikle kullanmayın. bakın acıbadem yağı diğer yazılarda yazdık zehirli bir yağdır kullanmayın.

   Sil
 5. İyi günler. Bana kuaförde önerilen badem yağı çeşidi tatlı bademdi. Kaş seyrekliklerine o iyi geliyormuş. Acı badem yağı daha çok döker diye bi yorum yapmışlardı. Sizce bunun doğruluğu nedir ? Birde cilt bakımını hangi türüyle ve ne şekilde yapmalıyız ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acı badem yağı kaş döker dökmez gibi bir yorum yapmayayım bunlar psikolojik şeylerdir. ama acıbadem yağı zehirli bir yağ kullanmayın.

   Sil
 6. Ben yaklaşık on gündür yüzüme uyguluyorum sakal çıksın diye ne kadar bi süre daha kullanmalıyım

  YanıtlaSil
 7. Ben saç gurleştirmek için tatlı badem yağını kullanmalımıyım sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saçlar için de kullanabilirsiniz, bakımm yapar ama içine e vitamini ekleyin b5 vitamini de kullanın.

   Sil