11 Ağustos 2014 Pazartesi

badem-yagi.org olarak bıyıklar ve badem yağı arasındaki ilişkiyi anlatan bir yazı kaleme aldık. Umarız erkek okurlarımızın oldukça ilgiyle okuyacakları bir bıyık yazısı olmuştur.

Bıyık Bakımında Badem Yağı


Badem yağı ile bıyık bakımı geleneksel olarak yapılmaktadır. Bıyık dökülmesi sorununa karşı da badem yağı kullanılabilir.

Tatlı meyvelerin dolgun olanlarından soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağa tatlı badem yağı denir. Sarı renkli hafif kokulu ceviz tadında sabit bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir. Badem yağının bilinen en eski kullanım alanlarından birisi bıyıktır.

Badem Yağının Faydaları


Badem yağı tüyleri uzatma özelliğine sahiptir. Kuru ve çatlak ciltler için kullanılır. Kaş ve kirpiklerde özellikle kullanılır. Vücut için krem olarak da kullanılabilir. Sürüldüğü yerdeki hücreleri canlandırır. Saç besleyici olup saç dökülmesini önler. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Müshil özelliğine sahiptir. Kabızlık tedavisinde etkilidir. Makyaj temizlemede, saç, tırnak, el ve ayak bakımında kullanılır. Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. 

Rugan ayakkabıların yürüdükçe kırılıp çatlamaması için yüzeye badem yağı uygulanabilir. Hamileler doğum yaptıktan sonra karın derisi çatlamasın diye hamileyken karınlarına sürerler. Aynısı diyet yapan bayanlarda da geçerlidir.

Bıyık Bakımı


Badem yağı bıyıklara haricen uygulanır. Bıyık köklerini beslemek için hint yağı ile uygulanmasında fayda vardır. Bıyıkları besleyici güçlendirici etkileri bilinmektedir. Bıyıklar belirli periyotlarda uzar ve dökülürler, bıyık bakımı gür ve sağlıklı bıyıklara sahip olmak isteyen erkeklerce tercih edilmelidir.

Badem yağı bıyık için iyi bir besleyici yağdır. Bıyık noktasında dikkat edilmesi gereken bir başka husus eğer sigara içiliyorsa çakmak vb, ile bıyıkların ısıya maruz kalmasının önlenmesidir. Ancak bıyıklar sigara dumanı ile birlikte zamanla sararır ve ısıya maruz kalırlar, işte  bıyık bırakan erkekler bu sararma ve ısının etkilerini azaltmak için bıyıklarını saf badem yağı ile beslemelidirler.

Bıyıklarınız dökülüyorsa badem yağı ve hint yağından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bir çok bıyık bırakan erkek bıyıklarıyla oynamaktadır, bu hem toplum içerisinde çirkin bir davranıştır, hem de bıyık kopmasına neden olur. Bıyıklarınızın dökülmemesi ve kopmaması için onlarla mümkün mertebe elinizle oynamayın.

 

Bıyık Bakım Yağı

 

Bıyıklarınıza bakım yapmak için aşağıda vereceğimiz yağ tarifini kullanırsanız daha gür bıyıklara sahip olabilirsiniz.
30 ml badem yağı
30 ml hint yağı
30 ml avokado yağı
10 ml biberiye yağı

Yağları karıştırıp bir şişeye dökün. Akşamları yatmadan önce karışımı bıyık bölgesine uygulayın. çok fazla kullanmamaya özen gösterin daha fazla kullanınca daha güçlü bıyıklarınız olmaz. Tarifini erdiğimiz yağ karışımı daha hızlı uzayan ve güçlü bıyıkların çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca bıyığın seyrek olan alanlarında 4 ila 6 aylık düzenli kullanım sonrasında bıyıkların çıkmasını sağlar.

Sakal uzatan insanların sakal bakımları içinde ideal bir yağdır. Bıyık ve sakal bakımı için kullanılan badem yağının orjnal olmasına dikkat ediniz. Piyasada satılan badem yağlarının çoğu likit parafin ay çiçek veya pamuk yağı itiva etmekte buda kaş yapayım darken göz çıkartmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili olarak bıyık çıkarma yazıma bakabilirsiniz.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız, umarız severek okuduğunuz faydalı bir yazı olmuştur. Sizde değerli görüş fikir ve önerilerinizle yazımıza yorumlar aracılığıyla katkıda bulunabilirsiniz. Eğer badem yağı bıyık ile ilgili yazdıklarımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için aşağıdakisosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak sitemizi paylaşırsanız çok seviniriz. bdmyagibiyikx

0 yorum:

Yorum Gönder