11 Ağustos 2014 Pazartesi

badem-yagi.org olarak sizler için badem yağının iki türünden birisi olan acı badem yağı hakkında bir yazı hazırladık. Acı badem yağı yazımızı severek okuyacağınızı umut ediyoruz.

Acı Badem Nedir


Badem genellikle tatlı olarak tüketilen bir kuruyemiş olarak bilinir, ancak bademin yenilmeyen bir cinsi olan acı bademden bahsedeceğimiz bu yazımızın sizlere faydalı bilgiler vermesini umuyoruz. Gülgillerden bir meyve ağacı olan acı badem ağacının meyvesi acımsı, keskin kokuludur. Kabuğu kalın, içi (etli kısmı) küçüktür. Tatlı bademden farklı olarak acı badem ruhu da denilen siyanhidrik asit ve uçucu bir yağ bulunur. Meyveye acı tadını veren bu maddelerdir. Acı badem yağı krem, koku ve ayakkabı boyası yapımında kullanılmaktadır.

Önemle bilmenizi isteriz ki acı badem gıda değildir, zehirli bir bitkidir. 3-4 adet acı badem yendiğinde öksürük kesici, idrar söktürücü, ve kurt düşürücü özellikleri olduğu iddia edilse de, fazlasının zehirli etkileri vardır ve bu yüzden tüketilmesi tavsiye edilmez. 

Acı Badem Yağı 

 

Esansiyel ve uçucu yağlar ile zehirli bir asit içermesiyle bilinen acı badem yağı çeşitli kaynaklarda anlatılmaktadır. Genellikle strese iyi geldiği vb. şeyler yazılmasına rağmen bu tarz işlevlerde kullanılabilecek başka ve daha zararsız yağlar bulunduğu için kullanılmasını pek tavsiye etmemekteyiz. Acı badem yağı ve badem yağı çok ayrı yağlardır, birbiriyle karıştırmayınız. 

Acı Badem Yağının Faydaları 


Acı badem yağı genellikle şeker düşürücü ve öksürük giderici olarak kullanılmakta ve bu özelliklerinden faydalanılmaktadır. Ancak zehirli bir bitki olan acı badem yağının faydaları noktasında yararlanmak isteyen okuyucularımızı bu yağın zehirli etkileri noktasında uyarıyoruz. Doktor tavsiyesi olmaksızın kesinlikle kullanmayınız, kulaktan dolma bilgiler ve çeşitli tavsiyeler size zarar verebilir bunu unutmayın. İnsanlardan duyduğunuz ve internette okuduğunuz bilgileri bir çok kaynaktan araştırınız, özellikle bilimsel ve doğruluğu emin kaynaklara bakınız. 

Acı Badem Yağı Zararları


Acı badem yağı zararlı bir yağdır, 10 ml si bir insanı öldürebilir. Yapısında benzaldehit ve hidrosiyanik (prusik asit) bulunur ve uçucu acı badem yağıyla yapılması gereken tarifler vb verenler resmen suç işlemektedirler. Yağın yan etkileri noktasında insanlar gerekli bilgilere sahip değiller ve bu yağ için cildinizi nemlendirir vb. diye aslı astarı olmayan sağda solda çok yazı okuduk, bu tarz bilgilere itibar etmeyiniz. Acı badem yağının zararları noktasında iyice bilgilenmelisiniz. Zehirli maddeler içeren acı badem yağı doğru kullanılmazsa zararlı olabilecek bir yağdır.

Yazımız burada biterken, umarız severek okuduğunuz faydalı bir acı badem yağı yazısı olmuştur. Eğer acı badem yağı ile ilgili yazdıklarımızı faydalı buluyorsanız bu yazının daha çok insana ulaşması için aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak sitemizi paylaşırsanız çok seviniriz. bdmyagix

0 yorum:

Yorum Gönder